Kacin je rekao da mu je čudno zašto neki u Sloveniji taj posjet osporavaju, te da to ne čini nitko u inozemstvu kad mu se objasni da cilj Putinova posjeta 30. srpnja koji je neslužbenog karaktera.
Dolazak ruskog predsjednika u Sloveniju prilika je za dijalog Rusije i NATO-a tri tjedna nakon summita u Varšavi i možda je primjerenije da to pokuša manja članica saveza nego neka velika, rekao je Kacin za Slovenski radio.
Sudjelovao je u emisiji u kojoj je više analitičara procjenjivalo odnose NATO-a i Ruske Federacije i teze o novom "hladnom ratu" zbog postavljanja raketnog štita u istočnoj Europi.
Za razliku od Rusije, čije se zračne snage zadnjih mjeseci ponašaju provokativno i izazivaju incidente, NATO je zrela organizacija kojoj je cilj kolektivna obrana. Taj savez ne želi niti obnavlja ni hladni ni specijalni rat niti djeluje u jačanju konflikta nego njihovu smirivanju, kazao je Kacin.
Više sudionika, specijalista za diplomaciju i sigurnost, u tematskoj je emisiji ocijenilo da će se odnosi Rusije i NATO saveza početi sređivati tek nakon američkih predsjedničkih izbora.
Ocijenili su i da bi iz dijaloga s Rusijom trebalo isključiti "emocionalni" pristup koji se osjeća kod Poljske i baltičkih zemalja koje su povijesno opterećene odnosima s Rusijom.
Isto tako, naglasili su da će odnos NATO-a u Europi i Rusije bitno definirati razvoj stanja u Ukrajini i Turskoj. Neki su analitičari govorili da je pravi izazov za Rusiju njezin odnos Kinom. Rusiji, zemlji koja posjeduje golem i slabo naseljen Sibir, na globalnoj je sceni potencijalno veći izazivač Kina nego što su to Europa i NATO, drže sudionici i ocjenjuju da zaoštravanjem odnosa sa Zapadom Rusija samo "odvlači pažnju" od svojih pravih vanjskih i unutarnjih problema. (Hina)