Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker izjavio je u ponedjeljak da granični spor između Hrvatske i Slovenije nije samo bilateralno pitanje, nego da utječe na cijelu Europsku uniju i da je to puno važnije pitanje nego što mnogi u Sloveniji i Hrvatskoj misle.
"To nije samo bilateralni problem, nego i problem koji utječe na cijelu EU-u i u tom duhu je Komisija predložila da posreduje među dvjema stranama. To je puno važnije pitanje nego što puno ljudi i Sloveniji i Hrvatskoj misle", rekao je Juncker prije razgovora sa slovenskim predsjednikom Borutom Pahorom.
Juncker je istaknuo da ponuda o posredovanju "nije dobro prihvaćena". Rekao je da neriješeno granično pitanje između Hrvatske i Slovenije utječe na perspektivu zemalja zapadnog Balkana da postanu članicama EU-a.
Upitan je li se složio sa stajalištem Slovenije da je Hrvatska odbijanjem arbitražne presude prekršila europsko pravo, Juncker je odgovorio da jednostavna pitanja nemaju uvijek jednostavne odgovore. Dodao je kako Komisija "ne želi incidente" između dviju država.
Posebno je naglasio da nijedna zemlja zapadnog Balkana neće moći biti primljena prije nego što riješi granične sporove sa susjedima.
"Ne želim da se ikad više ovo ponavlja, neka se dogovore među sobom prije nego što postanu članice".
Slovenski predsjednik Pahor je ustvrdio da nije točno hrvatsko stajalište o neriješenom graničnom sporu. "Granično pitanje je riješeno arbitražnom presudom. Ovdje je riječ o provedbi potpisanog sporazuma, koji je dio sporazuma o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji", kazao je, prenosi Hina.
Pahor pozvao na aktivniju ulogu Europske komisije
Slovenski premijer Borut Pahor pozvao je na aktivniju ulogu Europske komisije u nastojanju implementacije arbitražne odluke. Istaknuo je da je to politička, legalna i moralna dužnosti Komisije te da se ovdje radi i o kredibilnosti EU, prenose slovenski mediji.
Pahor je Junckeru također kazao da dolazi s nekim idejama oko toga kako bi Europska komisija mogla pomoći.
''Ako Hrvatska ne prizna presudu Arbitražnog suda krši ugovor o pristupanju Europskoj uniji, jer je dogovor o arbitraži dio tog ugovora. To se odnosi na poštivanje međunarodnog i europskog prava i mislim da tu Komisija ima veliku ulogu. Došao sam da bi pozvao predsjednika Komisije i povjerenika Timermansa da se aktivnije uključe u primjenu arbitražne presude'', rekao je Pahor.
Nakon sastanka Pahor je tweetao da je "razgovor s predsjednikom Komisije Junckerom doveo do određenog napretka u razumijevanju odgovornosti i uloge Europske komisije u provedbi arbitražne presude". Pahor se uz Junckera sastao i s Donaldom Tuskom, predsjednikom Europskog vijeća.
Pogledaj na Twitteru
Sporazum o arbitraži doveo je do toga da Hrvatska postane članicom EU.a u srpnju 2013., prisjeća se Pahor i dodaje da je Hrvatska, ne priznavajući odluku arbitraže, prekršila sporazum o pristupanju EU-u te međunarodno i europsko pravo.
Odgoda realizacije arbitražne odluke ili njeno neizvršavanje mogli bi dati puno prostora onim političkim snagama koje vide priliku za promicanje nacionalizma i zanemarivanje prihvaćenih obveza i međunarodnog prava, upozorio je Pahor.
Nadalje, pozvao je Komisiju da ne odgađa prvi korak te dade do znanja hrvatskoj strani kako ozbiljno misli kada očekuje da poštuje odluku arbitraže. Pozvao je Hrvatsku da što je prije moguće najavi Ljubljani i Bruxellesu kako je spremna poštivati arbitražnu odluku, prenosi RTV Slovenija.