'Želimo imati promatrače na mjernim točkama i oni su spremni otići sutra, ali o tome još nema dogovora', rekao je Vondra na konferenciji za novinare nakon neslužbenog sastanka ministara vanjskih poslova EU-a. Vondra je dodao da pregovori o slanju promatrača, koji se vode u Bruxellesu između predstavnika ruskog Gazproma i ukrajinskog Naftogaza u nazočnosti dužnosnika Europske komisije i češke Vlade, još traju, ali da u ovom trenutku još nema dogovora o prihvaćanju promatrača.
'Sutra je važan dan'
'Vijesti da je sve dogovoreno nisu točne. Sutra je važan dan', rekao je Vondra. I Rusija i Ukrajina su obećale da će prihvatiti promatrače, 'ali vrag leži u detaljima', rekao je Vondra. Na novinarski upit je li riječ samo o europskim promatračima ili bi u toj promatračkoj misiji sudjelovali ruski i ukrajinski predstavnici, te da Ukrajina možda ne želi ruske promatrače na svom tlu, Vondra je odgovorio da ne 'želi ulaziti u pojedinosti, jer pregovori traju'.
>> Gazprom će odvrnuti ventile kada stignu nezavisni promatrači
Dvije trećine zemalja članica EU-a ostale su bez opskrbe ruskim plinom kao i zemlje jugoistočne Europe koje su izvan EU-a. 'U ovom trenutku jako je važna europska solidarnost. Ovo je test za Europsku uniju', dodao je Vondra. S druge strane, u Bruxellesu je predstavnik ukrajinskog izaslanstva izjavio da je Ukrajina potpisala dogovor u kojem poziva europske promatrače da provjere protok ruskog plina kroz njezin teritorij.
'Neprihvatljivo da građani i poduzeća EU trpe zbog nepoštivanja ugovornih obveza'
Ruski energetski div Gazprom objavio je u četvrtak da će ponovno uspostaviti opskrbu Europe plinom preko Ukrajine čim stignu promatrači EU-a koji će nadzirati protok plina preko te zemlje. Ministri vanjskih poslova EU-a na neformalnom sastanku u Pragu usvojili su deklaraciju u kojoj ističu da 'da je za građane i poduzeća EU-a neprihvatljivo da trpe zbog nestašice plina zbog nepoštivanja ugovornih obveza dviju zemalja'.
U Pragu je najavljeno da će se u ponedjeljak održati poseban sastanak ministara zemalja članica zaduženih za energetiku kako bi raspravili situaciju na energetskom tržištu, uključujući i upućivanje promatrača, te o konkretnim mjerama koje treba poduzeti. U zajedničkoj deklaraciji EU-a kaže se da Ukrajina i Rusija do sada nisu pokazale dovoljno odlučnosti za rješavanje problema, što šteti njihovoj vjerodostojnosti'.