Srbija je pokrenula inicijativu da Opća skupština UN-a na rujanskom zasjedanju usvoji rezoluciju kojim bi zatražila mišljenje Međunarodnog suda pravde u Haagu (ICJ) o legalnosti proglašene neovisnosti Kosova.
Kratkoročni cilj te inicijative je zaustavljanje procesa priznanja Kosova, a dugoročni obnova pregovora o statusu Kosova, ako bi ICJ utvrdio da je proglašenje neovisnosti nelegalno, navode dužnosnici vlade u Beogradu.
Ministar Jeremić izjavio je novinarima nakon sastanka u State Departmentu da se SAD protivi toj ideji, ali da je u razgovoru s Rice i Hadleyem, najavio kako Srbija neće odustati od inicijative i da će je iznijeti pred Opću skupštinu UN-a, prenosi Glas Amerike (VOA).
"Obrazložio sam im naše razloge, zbog kojih vjerujemo da će ta incijativa pridonijeti miru i stabilnosti na Balkanu", rekao je je Jeremić.
Dodao je kako na sastanku nije dobio konačan odgovor na pitanje kakvo će stajalište SAD zauzeti na sjednici Opće skupštine UN, ali mu je rečeno da će SAD "uzeti u obzir i razmotriti argumente Srbije".
Govoreći o ostalim temama razgovora s američkim dužnosnicima, Jeremić je spomenuo bilateralne odnose, ocijenivši ih najlošijima od 1999. godine, kada je NATO bombardirao Srbiju.
Posebno je izdvojio razgovor o izručenju srpskog košarkaša Miladina Kovačevića, koji je pobjegao iz SAD-a gdje je studirao, kako bi izbjegao suđenje zbog nanošenja teških ozljeda jednom studentu Amerikancu.
"Moji sugovornici su izrazili očekivanje da će se Kovačeviću suditi u Americi, a ja sam im rekao kako ne postoji pravni i ustavni način na koji bi Kovačević protiv svoje volje bio izručen", kazao je Jeremić. Dodao da je kako je sugovornicima objasnio da bi Kovačević mogao imati pošteno i transparentno suđenje u Srbiji.
Glasnogovornik State Departmenta Sean McCormack, je uoči sastanka izjavio kako su Sjedinjene Države otvorene za napredak odnosa sa Srbijom.
Na pitanje je li srbijanska inicijativa u Općoj skupštini UN-a udarac politici SAD-a, McCormack je izbjegao odgovoriti.