Jelinčičev populizam brine komentatore, političari ne reagiraju

Slika nije dostupna
Vodeći slovenski političari još uvijek podcjenjuju fenomen Zmage Jelinčiča, koji je u nedjelju u prvom krugu predsjedničkih izbora osvojio 20 posto glasova nacionalističkom retorikom i "euroskepticizmom", začudnim za zemlju koja kroz nekoliko mjeseci preuzima predsjedavanje Europskom unijom.

To je jedna u nizu ocjena slovenskih analitičara i komentatora koji su se u utorak posvetili "fenomenu Jelinčič".

Ljubljanski dnevni list "Dnevnik" tako tvrdi da je za Jelinčiča
glasovalo pola birača mlađih od 30 godina, dobar dio sjeverozapadne Slovenije, više muškaraca nego žena, ali u prvom redu da je glasove osvojio kod onih koji su nezadovoljni politikom i političarima.

List u komentaru navodi da je žalosno kako su Jelinčič i njegova
politika u Sloveniji pred drugi krug predsjedničkih izbora, a osobito zbog mnogo presudnijih parlamentarnih izbora, koji će se održati iduće godine, postali "konkurentni politički artikl". 

Pri tome, list upozorava na izjavu premijera Janeza Janše, koji je Jelinčiča ocijenio državotvornijim od Danila Tuerka, jer se borio za Sloveniju prilikom njena nastanka, te na karakterističnu šutnju ostalih istaknutih političara, pa i samih predsjedničkih kandidata.
Mariborski list "Večer" ističe da je Jelinčičeva šokantna retorika
kod nekih birača stvarala privid da se svi problemi u državi, pa i oni najteži, mogu vrlo brzo riješiti, čime se izdvajao od ostalih koji su slali miješane poruke, nastojeći se svidjeti biračima svih uvjerenja.

Politolog i socijalni psiholog Vlado Miheljak izjavio je za "Delo" da Jelinčičevih 20 posto glasova za one koji poznaju prilike nije
iznenađenje, jer je populizam trend koji je u Europi u porastu, te da su i predizborne ankete nekoć u Austriji i Francuskoj skrivali stvarni birački potencijal Le Pena i Joerga Haidera.

Glavni urednik "Dela" Janez Markeš upozorava u utorak u svom uvodniku da je Jelinčičeva netolerantna retorika vjerojatno posljednje upozorenje slovenskoj visokoj politici da počne raspravu o temeljnim kulturnim vrijednostima, jer će upravo rasprava o vrijednostima biti u središtu drugog kruga izbora u kojemu će se, smatra Markeš, Peterle i Tuerk zapravo boriti za glasove centristički i građanski usmjerenih birača.

Povezane teme