Europski sud za ljudska prava presudio je u utorak protiv Španjolske jer je Jehovina svjedokinja dobila transfuziju protiv svoje volje, istaknuvši da, kad je riječ o zdravlju, sloboda izbora pojedinca mora imati prednost, čak i kada je život u pitanju.
Sud je jednoglasno ocijenio da je u tom slučaju bio prekršen članak 8 Europske konvencije o ljudskim pravima koji se odnosi na poštivanje privatnog i obiteljskog života, a u svjetlu članka 9 koji se odnosi na slobodu mišljenja, savjesti i religije.
Madrid će tužiteljici, Ekvadorki Rosi Edelmiri Pindo Mulli (53), morati platiti 12.000 eura odštete te 14.000 eura sudskih troškova. Ona je za AFP rekla da je "jako sretna što je pravda zadovoljena" i izrazila nadu da će odluka "omogućiti poštivanje prava drugih ljudi ubuduće".
Odluka "će potvrditi praksu velike većine liječnika u Europi, ali i okončati nekoliko iznimki u nekim zemljama, među kojima je Francuska", rekao je njezin odvjetnik Petr Muzny.
"Francuska je bila zemlja u kojoj se još moglo, u nekim slučajevima, prisiliti pacijenta. A sada je s time gotovo. Od trenutka kada pacijent ima moć rasuđivanja, kada kaže što želi, a što ne želi, liječnik će morati poštivati njegovu volju", rekao je.
On je na ročištu rekao da je njegova klijentica bila žrtva "liječničkog patroniziranja" jer je "nekoliko puta dala do znanja" da želi da je se "liječi u skladu s njezinom savješću".
Odvjetnica španjolske države Heide-Elena Nicolas Martinez, stavila je naglasak na kontekst velike hitnosti u kojem je bila donesena odluka da joj se da transfuzija.
U srpnju 2017., nakon pregleda Pindo Mulli je bilo savjetovano da se podvrgne operaciji. Ona je tada predočila dokumente u kojima je navela da odbija transfuziju krvi čak i ako joj život bude u opasnosti. U bolnicu u Soriji primljena je 6. lipnja 2018., a dan poslije prebačena je u bolnicu u Madridu zbog krvarenja. Doznavši da je Jehovina svjedokinja, anesteziolozi su zatražili mišljenje suca koji je odobrio sve medicinske zahvate koji su potrebni da joj se spasi život. Tada je operirana i dobila je transfuzije krvi.
Pošto je iscrpila sve mogućnosti za tužbu u Španjolskoj zbog te odluke, u ožujku 2020. žalila se Europskom sudu za ljudska prava.
Sud je u odluci objasnio da ne osporava da su joj liječnici spasili život tog dana, ali i da smatra da u procesu donošenja odluke da joj se da transfuziju "nije bilo osigurano dovoljno poštivanje njezine autonomije... autonomije koju je tražila kako bi poštivala važno učenje svoje religije."
Jehovini svjedoci ne žele primati transfuzije krvi iz vjerskih razloga.
Europski sud za ljudska prava razmatrao je pravo na odbijanje liječenja, u prvom redu transfuzija krvi iz vjerskih razloga, u tužbama protiv Rusije 2010. i 2022. Sud je tada zaključio da je odrasla osoba koja ima moć rasuđivanja slobodna donijeti odluke koje se odnose na kirurške zahvate ili liječenja, uključujući transfuzije krvi. Presudio je da se država mora suzdržati od zadiranja u slobodu izbora pojedinca kad je riječ o zdravstvenoj skrbi.