'Skloni smo pregovorima koji će dovesti do stvarnog kompromisnog rješenja, do održivog rješenja', kazao je Tadić. 'Kosovo bez volje Srbije nikada neće biti dio UN. Sama ta činjenica usmjeravat će vodstvo kosovskih Albanaca i ono će kad-tad ponovno morati ući u pregovarački proces. A to i jest naša namjera', istaknuo je srbijanski predsjednik.
Tadić je kazao da je proces koji se vodi pred Međunarodnim sudom pravde o legalnosti neovisnosti Kosova samo dio procesa koji će slijediti i koji će voditi stvarnim pregovorima u svrhu pronalaženja kompromisnog rješenja.'Jedno je sigurno - demokratska Srbija nikada više neće voditi rat, neće ugrožavati svoje, niti građane regije. Želimo najbolje moguće odnose s Albancima, unatoč svim traumama iz prošlosti. Samo s takvom politikom možemo biti značajan regionalni čimbenik', rekao je Tadić.
Smanjiti broj parlamentarnih zastupnika
Po Tadićevim riječima, velik uspjeh postignut je već samom činjenicom da je otvoren proces pred Međunarodnim sudom pravde. 'Mislim da je naš slučaj pred Međunarodnim sudom pravde veoma jak. Trebamo biti optimisti', ocijenio je dodajući, međutim, da je evidentno da u EU u tom pitanju nikada neće biti konsenzusa, što su, kako je rekao, potvrdili i pravni podnesci koje su zemlje uputile tom sudu. Govoreći o mjerama štednje srbijanski predsjednik ocijenio je kako bi, radi veće funkcionalnosti države, trebalo ići na promjene Ustava kojima bi se smanjio broj parlamentarnih zastupnika te omogućila decentralizacija i regionalizacija Srbije.
Po njegovim riječima, nije prirodno da samo Vojvodina bude regija s definiranim pravima u Srbiji kada i druge regije žele ista takva prava. 'Ako bi Vojvodina bila jedina regija, Srbija bi bila asimetrična država, što bi proizvodilo stalnu nestabilnost. Vrlo brzo će doći vrijeme da otvorimo i to pitanje, da promijenimo i poboljšamo naš Ustav kada je tema regionalizacije u pitanju', kazao je Tadić.