Tijekom Fukudina četverodnevnog boravka u Kini dvojica azijskih rivala trebala bi se fokusirati na ekonomsku suradnju i suradnju oko pitanja zaštite okoliša, uštede energije i tehnologije koja bi omogućila manje zagađenja okoliša, prenio je AFP.
U petak bi se japanski premijer trebao sastati sa svojim kolegom Wenom Jiabaom te s prvim čovjekom Kine, Huom Jintaom, generalnim sekretarom Kineske komunističke partije i predsjednikom republike.
Kina je odbijala bilo kakav kontakt na visokoj razini između dviju zemalja u razdoblju između 2001. i 2006., u vrijeme kad je premijer bio Junichiro Koizumi, koji je vrlo često posjećivao hram Yasukuni u Tokiju podignut u spomen na japanske vojnike poginule u ratnim sukobima, među kojima je bilo i puno ratnih zločinaca, što su im Kinezi zamjerali.
Koizumijev nasljednik Shinzo Abe, Kinu je posjetio u listopadu 2006., usmjerivši na taj način bilateralne odnose prema putu izmirenja. Fukuda, koji je na premijerskom mjestu naslijedio Abea u rujnu ove godine, poznat je kao zagovornik ponovnog zbližavanja Japana i Kine te je do sada odbijao posjećivati Yasukuni, izvijestio je Reuters.
"Ovaj bi posjet mogao utrti put izgradnji snažnih prijateljskih veza između dviju velikih svjetskih sila", ocijenio je profesor međunarodne politike na Sveučilištu Kyoto, Terumasa Nakanishi.