Japanski ministar umješan u sklandal podnio ostavku

Slika nije dostupna
Japanski ministar poljoprivrede, umiješan u financijski skandal, podnio je u ponedjeljak ujutro ostavku, što predstavlja novi udar za konzervativnog premijera Shinza Abea tjedan dana nakon promjene ministara kojom je trebao biti vraćen ugled njegovoj vladi.

Ostavka ministra poljoprivrede Takehida Enda ponižavajuća je za Abea koji je jedva dobio na popularnosti zahvaljujući promjeni sastava vlade nakon izbornog debakla krajem srpnja.

Endo (68) je peti ministar koji napušta vladu nakon Abeova dolaska na vlast prije godinu dana. Zamijenit će ga bivši ministar okoliša Masatoshi Wakabayashi.

"Podnio sam jutros ostavku kako bih izbjegao slabljenje povjerenja u ministarstvo poljoprivrede", kazao je Endo na konferenciji za tisak po završetku kratkog susreta s premijerom.

Endovim odlaskom nastavlja se crni niz za Abeove ministre
poljoprivrede. Jedan od njegovih prethodnika čak je počinio
samoubojstvo u svibnju, optužen za korupciju, dok je drugi morao podnijeti ostavku prošlog mjeseca nakon opetovanih malverzacija.