Reakcije Kine i Južne Koreje

Japanci ljute susjede posjetom spornom svetištu

Slika nije dostupna
Kina i Južna Koreja zamjerile su japanskim političarima posjet svetištu Yasukuni gdje su pokopani borci iz doba japanskog militarizma zbog čega su u utorak pojačane pomorske ophodnje u Istočnom kineskom moru blizu otoka koje svojataju i Tokio i Peking, javljaju agencije.

Taro Aso, zamjenik japanskog premijera i ujedno ministar financija, s dvojicom drugih ministara posjetio je za vikend šintoističko svetište Yasukuni u Tokiju podignuto za 2,5 milijuna japanskih vojnika poginulih u doba Drugog svjetskog rata. U utorak je to učinilo i 168 japanskih parlamentarnih zastupnika, uglavnom članovi vladajuće Demokratske stranke (LDP) čime su razljutili zemlje koje su bile žrtve japanske invazije.

'Odlasci u Yasukuni pokušaji su negiranja japanske agresivne prošlosti', rekao je Hua Chunying, glasnogovornik kineske diplomacije.

>> Japanski dužnosnik zamijenio potres i sjevernokorejsku raketu

Kineska novinska agencija Xinhua prenijela je da će posjet Yasukuniju pogoršati već napete odnose između Japana i njegovih ključnih susjeda u Aziji te da bi 'japanski političari morali znati da će se Japan okrenuti k svijetloj budućnosti tek kada se suoči sa svojom zloglasnom agresivnom prošlošću'.

Kina je riječi popratila i akcijom slanja flote u teritorijalne vode oko otočja Senkaku kojima upravlja Japan.

Japanska priobalna straža objavila je da je osam kineskih patrolnih brodova ušlo u zonu od 22 kilometara oko otoka koje Kinezi nazivaju Diaoyu.

Prvi put je toliki broj kineskih brodova ušao u vode koje kriju znatne zalihe nafte te se oko otoka spore i Japan i Kina, ali i Tajvan, udaljen nekih 200 kilometara jugozapadno.

Reuters prenosi kako je u brodovlju bilo 80 kineskih nacionalističkih aktivista i dodaje da je Japan nastojao izbjeći napetosti te je japanska priobalna straža pozvala kineske brodove da napuste vode i ispratila ih.

Južna Koreja, koja je u Drugom svjetskom ratu također bila žrtva japanske agresije, otkazala je za ponedjeljak planirani posjet svoga šefa diplomacije Tokiju zbog odlaska ministara u Yasukuni.

Tokio bi trebao ozbiljno razmisliti kakav je učinak takvog posjeta na susjede, poručio je Seul.

'Yasukuni je mjesto koje veliča rat i odaje počast ratnim zločincima', rekao je glasnogovornik južnokorejskog ministarstva vanjski poslova Cho Tai-Young, prenosi agencija AFP.

Japan je kolonizirao Koreju od 1910. do 1945., a dio Kine okupirao je od 1930. do 1945.(Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook