Istječe ultimatum

Janši curi vrijeme, koalicijska vlada pred raspadom

Slika nije dostupna
Ultimatum koji je slovenskom premijeru Janezu Janši zbog korupcijskog skandala postavio njegov koalicijski partner Gregor Virant istječe u ponoć, no od Janše zasad ni traga ni glasa.

Danas u ponoć istječe rok koji je slovenskom premijeru Janezu Janši dao njegov koalicijski partner i predsjednik Državnog zbora Gregor Virant da podnese ostavku ili će u suprotnome njegova Građanska lista napustiti vladajuću koaliciju. Kao razlog traženja ostavke navedeno je nedavno izvješće protukorupcijske komisije u kojem je Janša prozvan zbog nesrazmjera stvarnog stanja imovine i onoga što je prijavio u imovinskoj kartici.

>> Janša za pokušaje rušenja vlade optužuje privilegirane

Janša je demantirao navode u izvješću, ocjenjujući ih podmetanjem političkih protivnika, nakon čega se pritajio i uglavnom ga nema u javnosti. Bilo je najavljeno da će početkom ovoga tjedna pokrenuti upravni spor protiv spornog izvješća, a kako to nije učinio jučer, slovenski mediji špekuliraju da bi to mogao učiniti danas.

Kako javlja 24ur.com, vrh Virantove Građanske liste trebao bi se, u slučaju da Janša danas ne ispuni njihov zahtjev, sastati u srijedu i vrlo vjerojatno formalizirati odluku o izlasku iz koalicije. U Slovenskoj narodnoj stranci (SLS), još jednoj članici vladajuće koalicije, također traže premijerov odlazak, ali su u vladi spremni biti do ožujka kako ne bi opstruirali donošenje reforme tržišta rada. Treća članica koalicije, stranka umirovljenika DeSUS, najavila je istup iz vlade, ali nije odredila rok u kojem će se to dogoditi.

Janšina Slovenska demokratska stranka cijelo vrijeme ove političke krize inzistira da su na potezu koalicijski partneri, a na tom su tragu i današnje SDS-ove objave na Twitteru. Kažu da, ako su partneri nezadovoljni, neka slobodno u parlamentu zatraže glasovanje o povjerenju vladi te da je Janša sve što je imao za reći - već rekao.

Nekoliko je mogućih scenarija izlaska iz krize - da Janša ode, a umjesto njega na čelo vlade dođe netko drugi iz njegove stranke; da se formira tehnička vlada; da se raspišu prijevremeni parlamentarni izbori ili pak da se nekim čudom koalicija uspije održati i s Janšom na čelu.

U svakom slučaju, hrvatski državni vrh s velikom pozornošću promatra kakav će biti ishod situacije u Sloveniji, s obzirom da je to jedina država članica Europske unije koja još nije ni pokrenula postupak ratifikacije pristupnog ugovora, a rok za to istječe 1. srpnja.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook