Janša okupljanje "jorasovaca" stavio u predizborni kontekst

Slika nije dostupna
Slovenski premijer Janez Janša u petak je okupljanje simpatizera kontroverznog "borca za južnu granicu" Joška Jorasa, najavljeno za subotu, nazvao akcijom civilne skupine koja je očito povezana s predstojećim parlamentarnim izborima u Sloveniji, a ne sa službenom politikom njegove Vlade.

"Slovenija je slobodna država u kojoj svi mogu izražavati svoje uvjerenje, ali će birači morati odlučiti je li to bilo uvjerljivo", rekao je Janša u petak novinarima koji su ga, nakon što je u parlamentu odgovarao na zastupnička pitanja, zamolili da komentira sutrašnji miting koji organizira "Zavod 25. lipnja" populističkog čelnika i nekadašnjeg predsjednika Slovenske pučke stranke (SLS) Marjana Podobnika.

Na izborima 2004. godine Pučka stranka je, po nekim mišljenjima, prešla parlamentarni prag upravo zahvaljujući graničnom incidentu na Dragonji.

Janša je o najavljenom okupljanju rekao da ono ne jača slovensku poziciju u pregovorima s Hrvatskom i da se nada da prilikom mitinga neće doći do incidenta.

"Nadam se da će se svi odgovorno ponašati, a Sloveniji u ovom trenutku nije potreban nikakav incident niti nervoza jer ima dobre pregovaračke pozicije", rekao je Janša, dodajući da jačanju slovenske pozicije u pregovorima ni u kojem slučaju ne pomažu "solo-akcije" poput Podobnikove i Jorasove.

Joras i Podobnik u subotu na okupljanju pred Jorasovom kućom očekuju nekoliko stotina simpatizera koji će se ondje dovesti autobusima iz Celja, Maribora i Ljubljane, a najavili su da će tom prigodom ukloniti žardinjere na Jorasovu putu izvan graničnog prijelaza Plovanija, koje je postavila hrvatska policija. Oni se pozivaju na rješenje suda u Piranu koji je na Jorasov zahtjev izdao rješenje da se žardinjere uklone, te tvrde da očekuju da će ih u slučaju da budu spriječeni zaštititi slovenska policija. O tome se slovenska policija nije željela očitovati, a kako pišu slovenski mediji skup je prijavljen policiji na slovenskoj, ali ne i na hrvatskoj strani jer "jorasovci" južnu obalu Dragonje smatraju slovenskim teritorijem.

Kritičarima koji navode da sadašnja Vlada nije riješila granična pitanja s Hrvatskom niti težak položaj u kojemu se navodno nalazi Joras, slovenski premijer Janez Janša u petak je preko medija poručio da zaplet oko Jorasove parcele niti u povoljnijim uvjetima nisu riješile prijašnje vlade, te da je očito riječ o predizbornim pokušajima marginalnih snaga da osvoje više glasova na jesenskim parlamentarnim izborima.

Povezane teme