"Glasovanje o povjerenju zatražit ću vrlo uskoro, možda još večeras", rekao je Janša.
Ukoliko vlada dobije povjerenje, a svejedno se nastavi dosadašnja praksa politički motiviranih i neopravdanih napada koji onemogućavaju njezino normalno djelovanje, "spreman sam dati ostavku i kasnije, svejedno u veljači ili svibnju, bez obzira na to što će Slovenija tada predsjedavati Europskom unijom", rekao je Janša.
Naglasio je kako nije spreman pristati da "vladu bilo tko ucjenjuje" bez obzira na osjetljivo razdoblje kad su u Sloveniju uperene oči Europske unije.
"Neodgovorno bi bilo ponašati se kao da vlada normalno radi", rekao je Janša, koji je opoziciju optužio za neopravdane i "apsurdne" napade na njegovu vladu i rušenje njezinog ugleda u inozemstvu tijekom izbora za predsjednika države , te dodao da bi u drugim državama Europske unije bilo nezamislivo da se oporba tako nekooperativno ponaša prema
vladi i državi nekoliko mjeseci prije preuzimanja predsjedanja
Europskom unijom.
Janša je rekao da bi za normalno djelovanje njegove vlade u vrijeme predanja EU-om, kada će 80 posto biti angažirana na europskim pitanjima, bila nužno potrebna osnovna kooperativnost oporbenih stranaka i suradnja sa sindikatima, no da u to nema mnogo povjerenja.
Dodao je kako je situacija "ozbiljna", među ostalim, i zbog "upitne" većina koju stranke njegove koalicije imaju u parlamentu.
Janša je dodao da su vrata njegove vlade "otvorena" i za
socijaldemokrate (SD) Boruta Pahora, ali je dodao da ta stranka najviše napada vladu unatoč "mekoj retorici" koju njezin predsjednik iznosi u javnosti.
"Danas sam dobio Pahorovo pismo u kojem mi predlaže sastanak. Tako ljubazno pismo nikad nisam dobio niti od svojih koalicijskih partnera. Još su mi prsti ljepljivi od njega", rekao je Janša, dodajući da iza Pahorove "meke retorike" politiku napada na njegovu vladu odrađuju drugi članovi stranke.