"Ovo je pitanje koje nas stvarno treba zabrinuti", rekao je izraelski ministar energetike Yuval Steinitz uoči tjednog susreta kabineta. Premijer Benjamin Netanyahu nije spomenuo američko-saudijski sporazum o prodaji oružja u svojim tradicionalnim obraćanjima javnosti.
Netanyahu je ranije izrazio želju poboljšati odnose s Saudijskom Arabijom i drugim zaljevskim državama kako bi pripremio put za mirovni sporazum s Palestincima, te stvorio frontu protiv iranskih nuklearnih ambicija.
Izrael je na oprezu zbog održavanja svoje vojne prednosti na bliskoistočnom području, a Steinitz je istaknuo kako želi čuti detalje dogovora između Rijada i Washingtona. Trump i njegovo izaslanstvo stići će u ponedjeljak u Izrael.
"Moramo osigurati i da stotine milijarda dolara vrijedno oružje koje ide Saudijskoj Arabiji ne ugrozi izraelsku kvalitativnu prednost jer je ta država i dalje neprijateljski nastrojena prema nama i s njom nemamo nikakve diplomatske odnose, a nitko ne zna što nosi budućnost", naglasio je izraelski ministar.
Izrael je 1980-ih izražavao zabrinutost oko američke prodaje tada naprednih F-15 borbenih zrakoplova Saudijcima, no ta kraljevina nije nikad zaprijetila da će ih koristiti protiv njih.
Podsjetimo, službena saudijska agencija SPA izvijestila je o 34 ugovora potpisana ugovora između SAD-a i Saudijske Arabije na raznim poljima, poput obrane, nafte i zračnog prometa, ali nije navela njihovu ukupnu vrijednost.
Čelnik Bijele kuće je nešto ranije bio rekao da su ugovori o prodaji oružja Saudijskoj Arabiji vrijedni 110 milijarda dolara. Prodana oprema i usluge služiti će osiguravanju dugotrajne zaštite saudijske i zaljevske regije protiv prijetnje iz Irana.
(Hina)