Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović izjavila je kako pitanje pozdrava 'Za dom spremni' trebaju rješavati pravosudna tijela, nakon što su neki sudionici na obljetnici Oluje u Kninu u petak uzvikivalli ustaški pozdrav i pjevali ustaške pjesme te zapalili zastavu Republike Srbije.
Komentirajući incidente u Kninu, potpredsjednik vlade Božo Petrov te ministri unutarnjih poslova i pravosuđa Vlaho Orepić i Ante Šprlje rekli su da se povjesničari i pravosuđe trebaju jasno odrediti prema prema ustaškom pozdravu.
Dačić smatra da je krajnji cilj da se dozvoli upotreba tog pozdrava, što pokazuje da Hrvatska, članica EU-a, 'rehabilitira fašističku ustašku NDH'.
'Iako Europa šuti, Srbija to ne smije i neće', naglasio je potpredsjednik srbijanske vlade.
'Zamislite da se takva rasprava ili uporaba nacističkih simbola dogodi u Njemačkoj, gdje se za korištenje pozdrava 'Sieg Heil' ide u zatvor. Ili, da se u bilo kojoj zemlji koristi kukasti križ - sigurno bi to bila asocijacija na Hitlera, iako je to i jedan od simbola istočnjačkih religija', rekao je.
Podsjetio je na slučaj britanskog princa Haryja koji je obukao košulju sa kukastim križom i doživio oštre kritike javnost koja ga je optužila za nacizam, 'a ne za budizam ili hinduizam'.
Dačić kaže kako je 'jasno da je 'Za dom spremni' vezan za ustaše i Antu Pavelića'.
'Pod tim pozdravom 'Za dom spremni' počinjen je genocid nad Srbima, Židovima i Romima širom NDH. Pod tim pozdravom marširale su i novoustaše u Kninu, u povodu obilježavanja Oluje, najvećeg etničkog čišćenja u Europi poslije Drugog svjetskog rata', ocijenio je šef srbijanske diplomacije.
Ranije u ponedjeljak, i srbijanski ministar rada i socijalne skrbi Aleksandar Vulin ocijenio je da 'fašistički pozdrav ne može biti predmetom prava, niti se ne može dozvoliti na jednom, a zabraniti na nekom drugom mjestu'.
'Pozdrav 'Za dom spremni' je, jednostavno, pozdrav koji kod Srba izaziva najstrašnija i najgora moguća sjećanja...', rekao je Vulin, ocijenivši kako 'Europska unija nije napravljena na temeljima fašizma'.