Američki predsjednik Donald Trump noćas će se obratiti američkoj naciji nakon što je dao naslutiti da bi SAD mogao izaći iz NATO saveza.
Njegove izjave komentirala je Ivana Petrović, urednica vanjske politike Dnevnika Nove TV.
"Trumpove tvrdnje već je teško pratiti. Dosta se obraća putem društvenih mreža pa je ujutro jedno, za sat vremena drugo, a za tri sata treće. Tako da to sve stvara kompletan kaos", rekla je Petrović.
"Izjava o izlasku iz NATO-a jer je ljut na Europu, koja ne želi ući u sukob na Bliskom istoku, bila je credo u njegovoj prvoj kampanji, kada je govorio da je NATO besplodan i da mu SAD daje previše novca. Ali, veći u prvom inauguracijskom govoru to nije ni spomenuo", dodala je.
Trumpa, navela je, ne zanimaju ni međunarodni zakoni ni domaće pravo ni odluke američkog Vrhovnog suda.
"Pretpostavljam da mu nitko nije objasnio temeljni ugovor NATO-a i što unutra piše. Osim toga, dosad smo vidjeli da on, kao što je bilo s carinama i Grenladom, jako prijeti, a onda pomalo to smanjuje. To je jednostavno njegova taktika", objasnila je Petrović.
Osvrnula se i na polemiziranje Bijele kuće s papom Lavom XIV.
"S obzirom da je Trumpov idol Ronald Reagan, bilo bi dobro da ga netko podsjeti na Reaganov susret s papom Ivanom Pavlom II. 1982. godine. Tada Sveta Stolica i SAD nisu imali diplomatske odnose, ali bio je to jedan topao razgovor koji je pokazao da diplomacija nije samo potpisivanje formalnih sporazuma", poručila je Petrović.
"To su dvojica muškaraca koji su imali ključne uloge u rušenju hladnoratovskog poretka. Ušli su u povijest 20. stoljeća kao rijetka konvergencija osobne žrtve i geopolitičke transformacije", zaključila je.
This browser does not support the video element.