Prema tim rezultatima, Demokratska stranka Waltera Veltronija sve se više približava Berlusconijevoj stranci, pa analitičari smatraju da je vjerojatno i to razlog što se čelnik desnice sada javlja kao spasitelj Alitalije koja dnevno gubi milijun eura.
Berlusconijevo odbacivanje ponude francusko-nizozemske kompanije Air France-KLM za kupnju Alitalije dovelo je do porasta vrijednosti dionica talijanskoj kompaniji na milanskoj burzi, a njegovoj stranci dodatnu potporu birača.
Čak 46 posto radnika izjavljuje da će svoj glas dati Berlusconiju, a za desni centar je i 58 posto samostalnih djelatnika i poduzetnika kao i 54 posto iz slobodnih profesija i 53 posto domaćica.
Za Veltronijevu Demokratsku stranku je 44 posto studenata i 46 posto umirovljenika, pokazuje anketa koju je za Repubblicu provela agencija Demos-Coop.
Čelnik bivše neofašističke stranke MSI Gianfranco Fini, koji je tu stranku pretvorio u Nacionalni savez i uveo ga u Berlusconijevu Stranku slobode za ove parlamentarne izbore, najavio je da će napustiti politiku ako desni centar izgubi na izborima.
Desni centar i dalje ima oko šest posto prednosti ispred Demokratske stranke.
Ostale stranke desnice i ljevice, kao i centra, demokršćanski UDC Pierferdinanda Casinija primjerice, marginalizirane su u ovoj predizbornoj kampanji u čijem je središtu dvoboj između Berlusconija i Veltronija.