Talijanska farmaceutska agencija (AIFA) objavila je odluku o odobrenju abortivne pilule u četvrtak navečer, poslije dugotrajna sastanka na kojem su katolički političari, a među njima i vlada desnog centra premijera Silvija Berlusconija, snažno zagovarale zabranu.
Od 1978. u Italiji je zakonom dopušten pobačaj u prvih 90 dana trudnoće te do 24. tjedna u slučaju da je ugrožen život majke ili ustanovljena deformacija fetusa, a svi se pobačaji moraju obaviti u bolnici.
Abortivna pilula, razvijena početkom 80-ih u Francuskoj (RU-486 ili mifepriston), odobrena je u Sjedinjenim Državama i gotovo svim članicama Europske unije osim u državama u kojima je Katolička crkva najsnažnija kao što su Portugal, Irska te Italija. Abortivna pilula može se upotrijebiti za prekid trudnoće do 49 dana. Kritičari upozoravaju da unatoč tomu što AIFA propisuje da se pilula može dati samo u bolnici, neke bi je žene mogle primijeniti i u vlastitu domu uz medicinsku pomoć.
No pilula nosi rizike i pošto je pet žena umrlo u SAD-u i Kanadi od rijetke bakterijske infekcije poslije primjene abortivne pilule, američki znanstvenici preporučili su uzmanje pilule oralnim, a ne vaginalnim putem, uz antibiotike kako bi se smanjila opasnost od infekcije.
'Izopćeni će biti liječnici i svtako tko potiče uporabu pilula'
Vatikan, koji se protivi svim oblicima pobačaja jer brani svetost ljudskog života od trenutka začeća, drži da se pilula ne razlikuje od kirurškog pobačaja. 'Izopćeni će biti liječnici, žene i svako tko potiče uporabu pilule', rekao je monsinjor Elio Sgreccia, počasni predsjednik Papinske akademije za život i najviši vatikanski stručnjak za bioetička pitanja. 'Prvi pobačaj bio je ozakonjen samo kako bi ta praksa izašla iz ilegale, a sada liječnici peru ruke i teret prebacuju na savjest žena', rekao je Sgreccia novinarima.
Pilula se eksperimentalno primjenjivala u nekim talijanskim pokrajinama, a nepoznanica je koliko će je liječnika biti spremno prepisati u Italiji, zemlji u kojoj 70 posto liječnika odbija obaviti pobačaj pozivajući se na 'prigovor savjesti'. Italija ima nizak broj pobačaja u usporedbi s Britanijom, Francuskom, SAD-om, a čak i taj postotak desetljećima opada.
Silvio Viale, ginekolog iz Torina koji je vodio kamapnju za pilulu, rekao je da je odluka AIFA-e 'pobjeda Talijanki, koje će od sada imati više slobode u odlučivanju'. Viale je pritom izrazio žaljenje 'što je odluka došla 20 godina prekasno' i jasno ukazao na dvojakost mjerila: 'Da je postojao inovativni lijek za prostatu, ne vjerujem da bismo toliko čekali'. (Hina)