Dogovor predsjednika i premijera

Italija i Francuska potpisale sporazum o nuklearnoj suradnji

Slika nije dostupna
Predsjednik talijanske vlade Silvio Berlusconi i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy potpisali su u Rimu sporazum o suradnji u uporabi nuklearne energije.

Italija će idućih godina početi graditi vlastitu nuklearnu elektranu, najavio je talijanski ministar vanjskih poslova Franco Frattini. 'Francuska raspolaže naprednom tehnologijom i znanjem i pomoći će Italiji u razvitku vlastite energetske politike', izjavio je Frattini u utorak u jednom televizijskom intervjuu.

Francuski predsjednik Sarkozy nalazi se u posjetu Italiji. Talijansko-francuski sporazum o nuklearnoj suradnji predviđa između ostaloga razvoj talijanskih reaktora na temelju europskog reaktora s vodom pod tlakom EPR, objavili su talijanski mediji.

EPR je konstruiran u suradnji francuskog državnog koncerna Areva i njemačkog Siemensa. Sporazumom je predviđena i suradnja francuskog državnog energetskog koncerna EDF s talijanskim energetskim tvrtkama Enel, Edison, Finmeccanica, Ansaldo i Sogin.

Enel bi trebao poslije s 12,5 posto sudjelovati u vlasništvu nad francuskim reaktorom EPR, koji bi se trebao izgraditi u Penlyju u Francuskoj. Italija je jedna od rijetkih zemalja koja se bila odrekla uporabe nuklearne energije.

Talijani su 1987., godinu dana nakon katastrofe u nuklearnom postrojenju u Černobilu, na referendumu odlučili obustaviti korištenja nuklearne energije. Zatvorene su tri nuklearne elektrane a četvrtoj, koja je pripremana za pogon, zabranjen je početak rada.

Nuklearni lobi u Italiji međutim već godinama zahtijeva gradnju novih nuklearnih elektrana, a predsjednik vlade Berlusconi najavio je ponovno korištenje nuklearne energije unatoč referendumu iz 1987.

Prema podatcima energetskog koncerna Enel, Italija danas dobiva 60 posto energije iz zemnog plina. Velike nestašice i isključenja struje poput onoga u rujnu 2003. ponovno su oživjeli raspravu o povratku nuklearnoj energiji.