Dvije glavne oporbene stranke, konzervativna Stranka neovisnosti (desni centar) i Napredna stranka (centar), trebale bi osvojiti po četvrtinu glasova birača, a vladajućima socijaldemokratima predviđa se tek dovoljno glasova za prelazak izbornog praga.
Island od 2010. vodi pregovore za ulazak u EU, ali pobjedom desnice na izborima približavanje tog sjevernoatlantskog otoka s nešto više od 300 tisuća stanovina Uniji moglo bi biti zaustavljeno jer se obje velike oporbene stranke protive članstvu.
>> Ostavili banke da propadnu, a danas bilježe gospodarski rast!
Ankete svakoj predviđaju po 25 posto glasova i ako pobijede obećale su raspisati referendum o raskidu pregovora s EU-om. Stranka neovisnosti želi očuvati trgovinske odnose s EU-om, no drži da je za Island bolje da "ostane izvan Europske unije".
Gotovo dvije trećine birača ne vide jasne koristi od prenošenja dijela suvereniteta na Bruxelles jer Island već ima sporazum o slobodnoj trgovini s EU-om i dio je Europskog prostora slobodne trgovine (EFTA) i Schengena.
Novi sastav 63-članog parlamenta Althinga bira se proporcionalnim sustavom, a mandat za sastavljanje vlade tradicionalno dobiva čelnik stranke s najviše osvojenih glasova.
Premijerka Johanna Sigurdardottir (70), donedavna čelnica socijaldemokrata koja je s krajnjim Lijevo-zelenim pokretom (LGM) sastavila vladu nakon financijske krize 2008., povlači se i ostavlja zemlju s prilično čistim zdravstvenim kartonom.
Vodeći kandidati za novog premijera su predsjednik Napredne stranke Sigmundur David Gunnlaugsson (38) i predsjednik konzervativne Stranke neovisnosti Bjarni Benediktsson (43). (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook