"Postoji mogućnost da su ih sami proizveli, što je krajnje zabrinjavajuće", rekao je Ahmet Uzumcu agenciji France presse. To bi značilo da posjeduju tehnologiju, sposobnost i pristup tvarima koje se mogu koristiti za proizvodnju kemijskog oružja.
U veljači je direktor CIA-e John Brennan izjavio na CBS Newsu da borci Islamske države imaju kapacitete proizvodnje malih količina klora i iperita.
Međunarodna koalicija protiv IS-a početkom ožujka izvela je udare na postrojenja te skupine i uništila im kapacitete proizvodnje kemijskog oružja, rekao je glasnogovornik Pentagona Peter Cook.
Ekipe istražitelja OPCW-a su pronašle dokaze o korištenju iperita u kolovozu u Iraku i u Siriji, posebice u Marei, u pokrajini Alepa.
OPCW mjesecima utvrđuje upotrebu sarina, iperita i klora u borbama u Siriji u kojima je tijekom pet godina ubijeno više od 260.000 osoba.
"Postoje osnovane sumnje da su džihadisti koristili kemijsko oružje", rekao je Uzumcu, ali nije htio precizirati o kojim se napadima radi. U napadu 9. ožujka, koji se pripisuje IS-u, ubijeno je troje djece i ranjeno 1500 osoba.
Početkom travnja su Rusija i Kina predložile Vijeću sigurnosti rezoluciju kojom bi se spriječilo ekstremističke skupine da kupe kemijsko oružje u zemljama koje graniče sa Sirijom, poput Iraka i Turske. (Hina)