"Ne samo da građani Mostara ne mogu glasovati, već ne mogu ni biti birani na lokalnim izborima. Bila sam kandidatkinja na prošlim općim izborima i građani ovog grada su mi dali dovoljno glasova da u hipotetičkom slučaju uđem u Gradsko vijeće", rekla je Irma Baralija na konferenciji za novinare ispred Gradske uprave Mostara.
Baralija, koja je predsjednica Naše stranke u Mostaru, dodala je kako je zajedno s odvjetnicom predala tužbu Sudu za ljudska prava u Strasbourgu procjenjujući kako imaju temelja za to budući je BiH potpisnica Povelje o ljudskim pravima.
U Mostaru su posljedni lokalni izbori održani 2008., kada je izabran saziv Gradskog vijeća i gradonačelnik. Potkraj 2010. Ustavni sud Bosne i Hercegovine je, po prigovoru tadašnje predsjednice Federacije BiH Borjane Krišto (HDZ BiH), osporio, a zatim izbrisao odredbe Izbornog zakona kojim se uređuje pitanje izbora izaslanika za Gradsko vijeće Mostara.
HDZ-a BiH se žalio zbog nesrazmjernog sustava glasovanja jer je u Gradsko vijeće jednak broj vijećnika birala većinska bošnjačka općina jugoistok, s oko 6000 birača, kao i većinska hrvatska općina jugozapad s 25.000 birača.
U međuvremenu Parlamentarna skupština BiH nije uspjela izmijeniti odredbe Izbornog zakona oko grada Mostara, zbog čega u ovome gradu već šest godina nema Gradskog vijeća te je na njegovu čelu gradonačelnik Ljubo Bešlić. (Hina)