Ograničenja ulaska dodatno pogađaju građane i dužnosnike jedne zemlje u ratu protiv džihadističke skupine IS kojima se nisu svidjele ni Trumpove izjave o tome da su Sjedinjene Države trebale ukrasti Iraku naftu prije povlačenja postrojbi iz te zemlje 2011. godine.
"To nije pravedno. Imam pravo posjetiti svoju obitelj", rekao je 23-godišnji vojnik s američkom puškom na ramenu koji ima tri bratića u Teksasu.
"Ta odluka je donesena jer postoje terorističke skupine u Iraku, ali ovdje ima i nedužnih ljudi i među njima su i oni koji se bore protiv džihadista", dodao je.
"Zašto nam zabraniti ulazak u Sjedinjene Države dok su njihovi vojnici u mojoj domovini i tu imaju baze", rekao je drugi, 45-godišnji irački vojnik.
Sjedinjene Države imaju više od 4800 vojnika u Iraku gdje su na čelu međunarodne antidžihadističke koalicije od 2014. godine te pružaju potporu iračkim snagama u ratu protiv IS-a koji je u lipnju osvojio Mosul, drugi najveći grad u toj zemji.
O ulasku stranaca sa Zelenom kartom odlučivat će se pojedinačno
Nova ograničenja za useljenike i izbjeglice znače da će se o ulasku osoba koje posjeduju boravišnu dozvolu, poznatiju kao zelenu kartu, a stižu iz Sirije i šest drugih muslimanskih država, odlučivati pojedinačno, od slučaja do slučaja, rekao je u subotu visoki američki dužnosnik.
Na sastanku s novinarima, dužnosnici administracije predsjednika Donalda Trumpa branili su njegovu uredbu kojom na četiri mjeseca zabranjuje prihvat izbjeglica u SAD-u te privremeno ulazak u zemlju državljanima Sirije i još šest drugih većinskih muslimanskih država.
Zabrana je u zračnim lukama u svijetu izazvala kaos i uzbunu.
Dužnosnici su odbili komentirati tužbu koju su protiv te odluke podnijeli odvjetnici američkih organizacija za zaštitu prava imigranata.
Odbacili su kao "smiješnu" ideju da je nova uredba "zabrana muslimana".
Za primjer su naveli da se uredba ne odnosi na Afganistan, Maleziju, Pakistan, Oman, Tunis, Tursku koje su također većinski muslimanske zemlje. (Hina)