‘I dalje vjerujemo da ćemo ih pronaći žive, jer uvjeti u kojima su rudari, što se tiče ventilacije i zalihe vode, potkrjepljuju tu nadu’, rekao je predsjednik u prigodi svog trećeg posjeta mjestu nesreće.
U petak su uprava rudnika i zaposlenici izjavili da rudari mogu računati s količinom vode i kisika koji su u rovovima u prirodnom stanju.
>> 34 rudara pod zemljom: Odroni prekinuli spašavanje
Predsjednik je posjetio mjesto nesreće, rudnik bakra i zlata u San Joseu, pokraj Copiapa, 800 km sjeverno od Santiaga, gdje su 5. kolovoza zbog urušavanja rudari ostali zarobljeni na dubini od 700 metara.
Nakon nesreće nema nikakvih informacija o rudarima. Spasilačke ekipe se pokušavaju probiti do njih, bilo kroz ventilacijske otvore ili bušenjem kanala, zasad bez uspjeha.
Nesreća u San Joseu, najteža u novije vrijeme, potresla je Čile koji ima dugu rudarsku tradiciju i gdje je razina sigurnosti uglavnom dobra, napose u većim rudnicima.
Ipak, od 2000. u tom su sektoru smrtno stradale 403 osobe, ili četrdesetak na godinu, po podatcima državne agencije za geologiju i rudnike (Sernageomin). (Hina)