Momčilo Perišić (64) je u prigodi prvog pojavljivanja na sudu odbacio svih trinaest točaka optužnice za ratne zločine i za zločine protiv čovječnosti koja ga tereti za ubojstva, progon na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi te za pokolj i progone civila.
Optužnica mu stavlja na teret sudjelovanje u trima događajima koji su obilježili rat na prostoru bivše Jugoslavije u 1990-im: opsadu Sarajeva, granatiranje Zagreba u svibnju 1995. i pokolj gotovo 8.000 muslimana u Srebrenici u srpnju 1995.
Perišić se dragovoljno predao sudu 7. ožujka 2005. U lipnju 2006. pušten je na privremenu slobodu do početka suđenja.
Perišić je, prema optužnici, vojnike VJ-a stavio na raspolaganje vojsci Republike Srpske i vojsci pobunjenih hrvatskih Srba.
Perišić je, kako se navodi u optužnici, pripadnike snaga bosanskih Srba držao na platnom popisu Vojske Jugoslavije i osiguravao im "oružje, streljivo i logističku pomoć".
U opsadi Sarajeva pobijeno je oko 10.000 ljudi, među kojima 1.500 djece, prema Helsinškom odboru za ljudska prava.
Optuženik "nije kaznio ni spriječio" pokolj civila u granatiranju tržnice i na tramvajskoj postaji, kao ni hice snajperista koji su pucali s krovova zgrada.
ICTY je već osudio nekoliko Perišićevih podređenih. General Stanislav Galić osuđen je u drugostupanjskom postupku na doživotni zatvor zbog "terora nad civilima" u opsadi Sarajeva. Vođa pubunjenih Srba u Hrvatskoj Milan Martić podnio je žalbu na presudu prvostupanjskog suda koji mu je dosudio 35 godina zatvora.