Od ukupnog broja ispitanika, njih 72 posto podržava zabranu nošenja feredže na javnim mjestima, dok je njih 79 posto za zabranu u školama, na fakultetima i aerodromima.
Rezultati istraživanja su objavljeni dan nakon što su objavljene preporuke jednog francuskog parlamentarnog odbora, koji muslimankama preporučuje zabranu nošenja feredža na javnim mjestima, kao i odbijanje izdavanja boravišnih dozvola ili državljanstva svakome s vidljivim znacima 'radikalne vjerske prakse'.
>> Sarkozy: Francuska neće bacati ljagu na muslimane
U britanskoj anketi, 66 posto ispitanih podržava zabranu nošenja burki, muslimanske odjeće koja pokriva i čitavo lice s malim otvorom za oči.
Njih 75 posto se zalaže za zabranu takve odjeće u školama i na fakultetima, a 85 posto njih na aerodromima.
Istovremeno se 63 posto ispitanika protivi zabrani nošenja obične marame kojom muslimanske žene pokrivaju samo kosu, vrat i uši.
U Velikoj Britaniji, zemlji koja se zalaže za slobodu izražavanja vjerskih uvjerenja, ne postoji zakon kojim se zabranjuje nošenje feredže.
Prema podacima jednog muslimanskog udruženja, u toj zemlji živi više od 2,5 milijuna muslimana, a oko jedan posto muslimanki u toj zemlji nosi burku, odnosno hidžab.