'Hrvatska je zatvorila more koje pripada BiH'

Slika nije dostupna
Hrvatska je nezakonito zatvorila bosanskohercegovačko teritorijalno more ravnim crtama, koje je bespravno naslijedila iz ugovora između bivše Jugoslavije i Italije, zatvorivši time ulaz na područje Neuma.

Takva je ocjena bošnjačkog člana bosanskohercegovačkog državnog Povjerenstva za granice Mugdima Čuklea. Čukle kaže kako je to ključni razlog zbog kojega BiH ne može pristati na gradnju mosta kopno-Pelješac kako je sada zamišljen.

'Pitanje visine mosta i razmaka nosivih stupova nije jedino pitanje neškodljivog prolaska. To je pitanje onoga što je za nas najvažnije: bosanskohercegovačko teritorijalno more Hrvatska je nezakonito zatvorila', kazao je Čukle. 

Rekao je kako je međunarodnim priznanjem BiH dobila status pomorske države što znači kako su se BiH i Hrvatska trebale razgraničiti i na moru.

To je, prema njegovim tvrdnjama, napravljeno samo na prvoj crti koja nije definirana ni kao unutarnje ni kao teritorijalno more.

'To je trebalo biti regulirano sporazumom ekspertnih timova iz oblasti pomorskog prava, ali on nikada nije donesen', kazao je Čukle.

Nasuprot tomu predsjednik državnog Povjerenstva BiH za granice i ravnatelj Federalne geodetske uprave Željko Obradović u četvrtak je ustvrdio kako most kopno-Pelješac ne ugrožava teritorijalne vode Bosne i i Hercegovine ni međudržavnu granicu između BiH i Hrvatske.

Hrvatski predstavnik Obradović je kazao kako su stručnjaci za
pomorstvo i veze iz Hrvatske i BiH usuglasili tehničke uvjete
izgradnje mosta za Pelješac, visinu i razmak između potpornih stupova, kako bi se osigurao neškodljiv pristup Bosne i Hercegovine otvorenom moru.

Čukle kaže kako bh. teritorijalno more ne graniči s teritorijalnim morem Hrvatske nego s njenim unutarnjim teritorijalnim vodama te stoga Hrvatska treba ukinuti ravnu crtu i otvoriti neškodljiv prolaz za BiH.

Čukle kaže kako ni pozicija granice teritorijalnog mora BiH nije utvrđena točno odnosno sukladno međunarodnim konvencijama o pravu mora.

Zbog toga, tvrdi on, u ovom trenutku nitko ne može pouzdano kazati gdje je ta granica.

'Crta može ići preko pozicije mosta a može i pored njega. To opet, prema međunarodnom pravu, ne daje za pravo drugoj državi da tu gradi bilo što bez suglasnosti susjedne države', smatra Čukle.