Zemlju u kojoj život pišu puška i neimaština - ostavili su iza sebe. Vratili su se kući i okončali NATO operaciju i najdužu vojnu misiju za Hrvatsku.
"Najbolji ljudi na najgorem mogućem mjestu na svijetu", komentirao je reporterki Ivani Pezo Moskaljov za Dnevnik Nove TV umirovljeni brigadir Stanislav Linić, zapovjednik 12.HRVCON (2008).
Tako ratom opustošeni Afganistan opisuje ovaj umirovljeni brigadir. Prije 13 godina bombaški napadi, zasjede, eksplozije - bila je i njihova svakodnevica. Vojne baze - stalna meta talibana.
"Bilo je zaista rijetko da zastava nije bila na pola koplja. Ginulo se u cijelom Afganistanu, a bilo je čak i četiri veća napada na mjesta na kojima smo mi bili stacionirani", objašnjava.
Stalan oprez hrvatskim vojnicima bio je dnevna rutina! Punih 17 i pol godina bili su uz Amerikance i druge saveznike - 5722 mladića i djevojke. Imali u jednu žrtvu - skupnika Josipa Briškog. Poginuo je u napadu na vojni konvoj.
"Oni su toliko željni učiti, znati, doslovno kao mala djeca", dodaje.
Jedna od najškolovanijih hrvatskih časnica, Vlasta Zekulić, prva je u Kabulu zapovijedala vodom vojne policije. Obučavala afganistansku vojsku. Brzina kojom su talibani ponovno osvojili vlast - gotovo bez ispaljenog metka - nije ju iznenadila.
"Jedna je stvar obučiti postrojbu, vojnika, dovesti ih na tečaj, ali vojska kao vojska je sustav. Pojedinci su sigurno bili motivirani napraviti, ali voditi rat znači znati voditi rat. Očito da je sve to kolabiralo", rekla je Vlasta Zekulić, NATO zapovjedništvo za transformacije, SAD.
Nije išlo glatko, ali hrvatski instruktori nakon svega ne misle da je njihov posao bio uzaludan. Pomagali su u izgradnji infrastrukture, gradili i odnos prema lokalnom stanovništvu. Bili omiljeni i među djecom. Bili su razmješteni u glavnom gradu. Većina 400 kilometara dalje, na sjeveru zemlje. U počecima i na vatrenoj liniji u Kandaharu - najjačem središtu talibanskog otpora.
Da će politička odluka biti okončanje misije, prvi je dao naslutiti šef države, nakon prve hrvatske žrtve. U kampanji je govorio da ondje nemamo što raditi. Milanovićevi prethodnici odlazili su u Afganistan. Kolinda Grabar-Kitarović bila je više puta. Operacija je od 2003. do povratka stajala više od 2,2 milijarde kuna. Ali u ratu, koji su zajedno sa saveznicima vodili punih 20 godina, Afganistancima nisu donijeli mir.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr