Clinton je preko Portorika stigla u Port-au-Prince s trasportnim zrakoplovom C-130 Hercules Obalne straže, koji je dopremio 100 paketa flaširane vode, 100 paketa gotovih jela, sapun, toaletni papir i druge potrepštine, izvijestio je CNN. Nakon četverosatnog boravka tijekom kojeg, kako je najavila, neće napuštati zračnu luku, na povratku će s istim zrakoplovom bit će evakuirano 50 Amerikanaca koji su se u trenutku potresa zatekli na Haitiju. Američka državna tajnica se ispred šatora podignutom u zračnoj luci u Port-au-Princeu srdačno pozdravila s predsjednikom Haitija Rene Prevalom, čija se rezidencija srušila u potresu u utorak, te s američkim dužnosnicima koji upravljaju operacijama spašavanja preživjelih ispod ruševina i pružanja humanitarne pomoći stanovništvu.
>> VIDEO: SAD optužuju da pokušava vojno zauzeti Haiti
Njezin je posjet prvenstveno namijenjen pokazivanju američke potpore Haitiju, a Hillary Clinton je naglasila kako će ga iskoristiti da bi ‘identificirali one potrebe koje samo SAD može ispuniti’. Humanitarni napori dobivaju na zamahu, kazala je Clinton, ističući uspostavu 14 distribucijskih centara za dostavu hrane i vode za dva milijuna ljudi koji po američkim procjenama hitno trebaju pomoć. Američka vojska počela je koristiti kontejnersku luku u Cap Haitian, na sjeveru Haitija, što će uvelike povećati opseg pomoći koju zemlja može primiti, kazala je državna tajnica.
Potres onesposobio luku
Potres je onesposobio luku u glavnom gradu, a uska grla u prijemu zrakoplova u zračnoj luci Port-au-Princea ograničili su količine robe koja se doprema u zemlju. Clinton je upozorila da je stanje još uvijek teško, uz vladu koja ne funkcionira, a sve su brojnija izvješća o sigurnosnim problemima. Državna tajnica SAD-a kazala je novinarima tijekom leta kako se nada da će vlada Haitija donijeti uredbu o izvanrednom stanju, koja bi joj dala ovlasti da uvede policijski sat i druge mjere. ‘Uredba bi vladi dala ogromne ovlasti, koje bi u praksi oni delegirali na nas’, kazala je Clinton. Ona je izrazila zabrinutost zbog izvješća CNN-a da je skupina liječnika iz Miamija u improviziranoj bolnici bila prisiljena pobjeći, ostavljajući svoje pacijente, nakon što su čuli pucnje u blizini.
Policijska snage Haitija su desetkovane i jedva primjetne na ulicama, pa 7.000 pripadnika mirovnih snaga UN-a predstavlja jedinu sigurnosnu prisutnost. ‘Radimo na tome da ih podupremo, ne i da ih zamijenimo,’ rekla je Clinton. ‘Oni su ovdje godinama, imaju zapovjedništvo i uspostavljeni nadzor. Razmišljamo o tome kako im pomoći’, rekla je za misiju UN-a. U njenoj je pratnji tijekom posjeta Rajiv Shah, ravnatelj Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koja koordinira američke humanitarne napore.
Kuba voljna više surađivati s SAD-om radi pomoći Haitiju
Kuba je voljna više surađivati sa Sjedinjenim Državama kako bi pomogla žrtvama potresa na Haitiju, rekla je direktorica ureda za Sjevernu Ameriku u ministarstvu vanjskih poslova Kube Josefina Vidal. ‘Kuba je spremna surađivati sa svim državama na terenu, pa i s SAD-om, kako bi pomogla haićantskom narodu i spasila čim više života’, poručila je Vidal u priopćenju koje je objavio njezin ured za tisak. Kuba je američkim zrakoplovima za medicinsku evakuaciju već dopustila da uđu u njezin zračni prostor kako bi se osigurala čim brža doprema pomoći Haitiju, premda su Havana i Washington 1961. prekinuli diplomatske veze.
Dogovor, koji je pohvalila Clinton, omogućit će zrakoplovima da vrijeme leta od američke baze Guantanamo na krajnjem jugoistoku Kube do Miamija, na Floridi, na jugoistoku SAD-a, skrate za 90 minuta. Skupina od 60 kubanskih liječnika i drugog medicinskog osoblja već je stigla u Port-au-Prince s lijekovima, hranom, serumom i plazmom, dodala je Vidal. Oni će se tako pridružiti 400 Kubanaca koji su i prije potresa volontirali na Haitiju, najsiromašnijoj zemlji u regiji. (Hina)