Hillary Clinton se ispričala zbog opaske o Robertu Kennedyju

Slika nije dostupna
Senatorica Hillary Clinton jučer je spomenula atentat na Roberta Kennedya u lipnju 1968. godine, kao argument da su neke kampanje za demokratsku nominaciju bile i dulje od njezinog sadašnjeg nadmetanja s Barackom Obamom, no ubrzo se ispričala zbog te nespretne opaske.

"Žalim ako je moje pozivanje na taj trenutak traume za cijelu našu zemlju i posebno obitelj Kennedy bilo na neki način uvredljivo. Svakako nisam imala takvu namjeru", kazala je Clinton za američke TV mreže tijekom kampanje u Južnoj Dakoti.

Na njezino spominjanje ubojstva kandidata za demokratsku nominaciju prije 40 godina, kao opravdanja za ostajanje u utrci s Obamom, unatoč bezizglednom položaju i pozivima stranačkih čelnika da odustane, ubrzo je regirao Obamin stožer, ocjenom glasnogovornika Billa Burtona da je to "nesretna izjava, kojoj nema mjesta u kampanji".

Hillary Clinton se gaf dogodio u razgovoru s uredništvom lokalnog lista Sioux Falls Argus Leader, kada je odgovarala na pitanje o pozivima da se povuče iz utrke.

"Moj suprug nije osigurao nominaciju 1992. sve dok nije pobijedio na predizborima u Kaliforniji, negdje sredinom lipnja, je li tako? Svi se sjećamo da je Bobby Kennedy ubijen u lipnju u Kaliforniji. Znate, ja jednostavno, ja to ne razumijem", odgovorila je Clinton, odbacujući ideju da napusti utrku.

Clinton je naglasila kako ne razumije zašto je, obzirom na prošlost, neki demokrati pozivaju da odustane.

Kasnije je objasnila da je načinila tu povijesnu referencu kao odgovor onima koji govore da demokratska utrka za nominaciju nikada nije ušla u lipanj.

Također je rekla da su joj posljednjih dana Kennedyevi često u mislima, otkako je senatoru Edwardu Kennedyu otkriven maligni tumor na mozgu.

Hillary nastavlja izgubljenu bitku

Uoči održavanja tri posljednja demokratska predizbora u Portoriku, Montani i Južnoj Dakoti, 1. i 3. lipnja, na kojima se odlučuje o ukupno 80-ak delegata za stranačku konvenciju, Clinton zaostaje za Obamom za oko 200 delegata, ili 10 posto potrebnih za nominaciju.

Obamu od broja 2.026, koji automatski osigurava nominaciju, dijeli samo 56 delegata, a u petak je nastavljen trend svrstavanja tzv. superdelegata pod njegov 'stijeg', s podrškom koju su mu iskazali kongresnici iz Kaliforonije Jim Costa i Dennis Cardoza, koji je prvotno podržavao Clinton. Obamu je do sada poduprlo 310 superdelagata, a Clinton 279.

Superdelegate čini oko 800 stranačkih dužnosnika, koji su ključni kod odluke o predsjedničkoj nominaciji.

Unatoč prilično bezizglednoj situaciji, Clinton je najavila da će nastaviti borbu za nominaciju sve do Nacionalne demokratske konvencije 25. kolovoza u Denveru. Ona također vodi intenzivnu kampanju za priznavanje rezultata poništenih predizbora u Floridi

i Michiganu, na kojima je pobjedila, iako Obama nije ni vodio kampanju, a u Michiganu se nije ni kandidirao.

Istraživanje Sveučilišta Quinnipiac, po kojem Clinton pobjeđuje vjerojatnog republikanskog kandidata Johna McCaina u državama gdje se posljedjih godina odlučuju izbori - Floridi, Ohiu i Pennsylvaniji, a Obama samo u Pennsylvaniji, dalo je Clinton nove argumente za borbu.

Stožeri Obame i Clinton opovrgli da pregovaraju

Oba demokratska stožera u petak su opovrgla izvješće CNN-a da pomoćnici Obame i Clinton pregovaraju o načinima za okončanje utrke za predsjedničku nominaciju. U izvješću je navedeno da se govori o rješenju koje bi osiguralo Obami predsjedničku nominaciju, uz mogućnost da se senatorica Clinton natječe kao njegov potpredsjednički kandidat.

Obamin glasnogovornik Robert Gibbs nazvao je izvješće "potpuno neistinitim", dok ga je Obamin glasnogovornik nazvao "apsurdnim".

Associated Press izvijestio je u četvrtak da je Obama sastavio skupinu savjetnika, sa zadaćom da traže kandidata za potpredsjednika.

The New York Times u petak piše kako je bivši predsjednik Bill Clinton govorio o mogućnosti da se njegova supruga natječe kao Obamin potpredsjednički kandidat.

Povezane teme