Mladi su, obrazovani, mnogi već i roditelji i nimalo ravnodušni oko budućnosti svoje zemlje. Generacija Y itekako je brojna, a neki će ove godine prvi put glasovati, kao Briana Lawrence iz Sjeverne Caroline.
'Predsjednički izbori su pomalo zastrašujući, no također sam jako uzbuđena zbog svega, tako da je tu puno emocija', kaže ova 21-godišnja pristaša H. Clinton iz Sj. Caroline.
Njezina generacija poznata je i kao Millennialsi. Rođeni su u razdoblju od ranih 80-ih do sredine 90-ih. Mlađi pripadnici i ne pamte vrijeme bez straha od terorizma i ekonomske krize.
'Millennialse se opisivalo kao ravnodušne, ali oni to nipošto nisu. Mislim da možete vidjeti po ovoj izbornoj godini da vrlo dobro razumiju politički svijet', objašnjava Diana Downard, 26 godina, Colorado.
Hillary Clinton i Donald Trump svjesni su koliko su važni glasovi te najbrojnije generacije. 18-godišnjem afroamerikancu Brianu Tilletu čak se i dopadaju Trumpovi stavovi o gospodarstvu, no milijarderova isključivost itekako ga odbija. Iako je pomalo neodlučan, glasovat će za Clinton i ne smatra da su izbori besmisleni.
'Za mene osobno to znači puno jer činim razliku u svojem životu i u zemlji. Zato je moj glas važan', kaže Brian Tillet, 18-godišnji pristaša H. Clinton iz Nevade
26-godišnji Trip Nistico, Trumpov je pristaša. Smatra da ne treba ograničavati kontrole vatrenog oružja i želi više prostora za mlade konzervativce.
'Vidio sam da se mnoge konzervativne govornike isključuje, pogotovo na sveučilišnim kampusima, zbog opasnosti od političkog nasilja', kaže Trip Nistico, 26-godišnji pristaša D. Trumpa iz Colorada.
75 milijuna pripadnika generacije Y moći će glasovati na izborima 8. studenoga. Stariji među njima nadaju se da će se u godinama koje slijede ponovo vratiti gospodarsko blagostanje kakvo pamte iz devedesetih.