Na obalama jednog dalekog dijela Nagasakija izbačenog u more, 1959. godine narastao je grad kad je otok Hashimu u jednom mahu naselilo više od 5. 000 ljudi.
Tvrtka Mitsubishi otkrila ga je 1887. godine i naselila ga isključivo kako bi postao podvodni rudnik ugljena. Na kraju je rudarima postao dom. Do početka sedamdesetih godina otok je imao velike stambene zgrade, obrazovne ustanove i trgovine.
Unatoč živopisnom izgledu, prvi pogled u ovom slučaju vara. Prpošan grad sagrađen je na slojevima ugljena i radu napaćenih radnika prepuštenih zaboravu nakon smrti u naizgled beskonačnim hodnicima rudnika.
Otok Hashima poznat je po zloglasnom nadimku "Gunkanjima" (otok Vojni brod). Tijekom Drugog svjetskog rata, vojnici iz Koreje i kineski ratni zarobljenici bili su prisiljeni spuštati se u rudnike ugljena kako bi zadržali njihovu profitabilnost, piše news.com.au.
Uvjeti rada u rudniku bili su nehumani - plamteća vrućina kao i opasnost od rudarskih nesreća doveli su do smrti oko 1.300 radnika.
Kada je ugljena nestalo i ugasio se rudnik, ugasio se i život na površini koji se njime hranio. Prazan rudnik ugljena 1974. presudio je otoku koji je postao potpuno napušten.
Od 2009. godine za samo 3,76 dolara, bez troškova vožnje brodom, možete doživjeti propast i napuštenost grada zamrznutog u vremenu, a možda i bijes 1.300 duhova radnika koji prema legendi lutaju hodnicima.