Tisuće Palestinaca je prosvjedovalo, deseci su ozlijeđeni a najmanje je jedan ubijen u sukobu s izraelskim vojnicima u petak na "dan gnjeva" zbog odluke predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da prizna Jeruzalem za izraelsku prijestolnicu.
Po cijelom arapskom i muslimanskom svijetu u petak su tisuće prosvjednika izašle na ulice izražavajući solidarnost s Palestincima i gnjev zbog Trumpovog raskidanja s desetljećima dugom politikom Sjedinjenih Država spram Jeruzalema.
Izraelski vojnici ustrijelili su jednog Palestinca blizu granice s Gazom i to je prva potvrđena pogibija u dva dana nemira.
Izraelska vojska je rekla da su stotine Palestinaca kotrljale goruće automobilske gume i bacali kamenje na vojnike s druge strane granice.
"Tijekom nemira vojnici izraelske vojske selektivno su zapucali na dvojicu glavnih podstrekača, a pogotci su potvrđeni", rekla je vojska.
Više od 80 Palestinaca ozlijeđeno je na okupiranoj Zapadnoj obali i Gazi u izraelskoj paljbi bojnim streljivom i gumenim mecima, rekla je palestinska hitna služba Crvenog polumjeseca.
Deseci su još trebali pomoć zbog udisanja suzavac. U četvrtak je u prosvjedima ranjena 31 osoba.
Po završetku molitve u džamiji al Aqsa u Jeruzalemu vjernici su krenuli prema vratima izraelskog starog grada uzvikujući "Jeruzalem je naš, Jeruzalem je naša prijestolnica" i "Ne trebamo prazne riječi, trebamo kamenje i kalašnjikove". Između prosvjednika i policije došlo je do manjih sukoba.
U Hebronu, Betlehemu i Nablusu deseci Palestinaca bacali su kamenje na izraelske vojnike koji su uzvratili suzavcem.
U Gazi koju nadzire islamistički Hamas vjernike se preko zvučnika na džamijama pozivalo na prosvjede. Hamas je pozvao na novi palestinski ustanak poput "intifada" 1987-1993 i 2000-2005 u kojima su poginule tisuće Palestinaca i tisuću Izraelaca.
Trumpova objava u srijedu o priznanju Jeruzalema za prijestolnicu Izraela razbjesnila je arapski svijet i zabrinula zapadne saveznike SAD-a.
Američki predsjednici dosad su se suzdržavali proglasiti Jeruzalem izraelskim glavnim gradom, unatoč izraelskim pritiscima, u želji da ostanu neutralni u mirovnom procesu.
Status Jeruzalema je pitanje svih pitanja u izraelsko-palestinskom mirovnom procesu jer Palestinci žele istočni Jeruzalem za prijestolnicu svoje buduće države, a Izrael grad smatra svojom nedjeljivom i vječnom prijestolnicom. (Hina)