Tužitelji tvrde da je Perišić odgovoran za zločine koje su počinile snage bosanskih i hrvatskih Srba jer ih je kontrolirao preko zapovjednika koji su iz Vojske Jugoslavije prebačeni u njihov sastav, kao i oružjem i drugom logističkom pomoći koju im je pružao u etničkom čišćenju tijekom rata u BiH i Hrvatskoj. Tužitelji smatraju da su slijedom toga Vojska Jugoslavije zajedno s vojnim snagama bosanskih i hrvatskih Srba djelovale kao jedna oružana sila.
>> ICTY: Perišić rekao da je 'optužen za zločine vojske druge države'
Obrana je pak tvrdila da Perišić nije imao kontrolu ni nad jednim oficirom koji je upućen preko kadrovskih centara, koje je osobno osnovao, u vojsku bosanskih i hrvatskih Srba, od trenutka kad su ušli u sastav tih snaga na području BiH i okupiranih dijelova Hrvatske. Perišićevi branitelji stoga su pozvali sudsko vijeće da odbace glavnu tezu tužitelja da su zapovjednici i najvažniji oficiri vojske bosanskih i hrvatskih Srba bili zapravo pripadnici Vojske Jugoslavije i da je general Perišić nad njima imao efektivnu kontrolu.
'Mladića nitko nije kontrolirao i on je radio što je htio i kada je htio', poručila je njegova obrana koja je poricala da ikakav značaj ima činjenica gotovo istodobnog Mladićeva unapređenja u hijerarhiji Vojske Jugoslavije i vojske Republike Srpske. Za Perišićevu obranu činjenica da su ti oficiri i dalje dobivali plaću i ostvarivali sva ostala prava preko VJ nije dokaz Perišićeve kontrole nad njima.
Tužitelji su u utorak zatražili kaznu doživotnoga zatvora za Perišića.