Gul ni u drugom krugu nije izabran za predsjednika

Slika nije dostupna
Turski ministar vanjskih poslova Abdullah Gul ni u drugom krugu glasovanja nije dobio dovoljno glasova turskih zastupnika za izbor za predsjednika države, ali se očekuje da će osvojiti tu dužnost sljedeći tjedan.

Gul ponovno nije dobio dvotrećinsku većinu potrebnu za izbor u drugom krugu. 

Za njega je glasovalo 337 zastupnika, dok su Sabahattin
Cakmakoglu i Huseyin Tayfur Icli dobili 70 odnosno 14 glasova. 

Neodlučna su bila 24 zastupnika. Dvotrećinsku većinu čini 367 od ukupno 550 zastupnika, javio je Dpa.

Za novog turskog predsjednika Gul će najvjerojatnije biti izabran u trećem krugu glasovanja 28. kolovoza kada će mu za pobjedu biti potrebna obična većina od 276 glasova, koju vladajuća stranka Pravde i razvoja ima.

Njegov prvi pokušaj da bude izabran u travnju je zbog njegovih
islamističkih korijena blokirala sekularna turska elita, koju čine vojska, oporba i sudstvo.

Izbore u petak ponovno je bojkotirala Republikanska narodna stranka (CHP) prosvjedujući protiv njegove kandidature, no sve ostale oporbene stranke sudjelovale su u glasovanju i kvorum je bio postignut.

Gul tvrdi da podržava sekularizam ali mu se žestoko protivi oporba iz sekularne elite, djelomice i zato što njegova supruga nosi maramu kojom pokriva glavu, koju sekularisti vide kao provokativni religijski simbol. 

Ta marama je zabranjena u javnim službama, kaže Reuters.

Malo njih očekuje da će vojska, koja je zbacila četiri vlade od
1960., otvoreno intervenirati nakon što joj se snažna izjava početkom godine izgleda vratila kao bumerang i pomogla da stranka AK dobije još više glasova na parlamentarnim izborima.

Ipak, nije vjerojatno da će vojska ostati mirni promatrač ukoliko osjeti da je ugrožen sekularizam, smatraju analitičari i političari.

"Neće biti problema s Gulovim predsjedništvom u smislu oružanih snaga ako načela sekularizma i nacionalnog jedinstva budu očuvana", rekao je vodeći turski kolumnist Fikret Bila. 

Povezane teme