politička kriza

FOTO Gruzija na rubu kaosa, uz dramatiče prosvjede uslijedio i niz javnih ostavki: "Ovo sam već jednom vidjela, 2003. godine prije revolucije..."

1/8 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Gruziju potresaju masovni prosvjedi, ostavke i sukobi s policijom nakon što je vlada obustavila pregovore o pristupanju Europskoj uniji

Gruzija je doživjela četvrtu noć uličnih demonstracija i niz javnih ostavki nakon što je vladajuća stranka donijela odluku o obustavi pokretanja pregovora o pridruživanju Europskoj uniji.

Dok su deseci tisuća Gruzijaca izašli na ulice nekoliko gradova, premijer Irakli Kobakhidze izjavio je kako su prosvjednici žrtve "laži opozicije" te je odbio pozive za nove izbore.

Potvrdio je izvještaje da je gruzijski veleposlanik u SAD-u, David Zalkaliani, posljednji u nizu visokih diplomata koji je podnio ostavku, navodeći da je bio pod velikim pritiskom.

Međutim, Kobakhidze je negirao razloge za prosvjede, izjavivši u nedjelju: "Nismo ništa obustavili, to je laž."

Samo tri dana ranije, njegova stranka Gruzijski san optužila je EU da koristi pregovore o pridruživanju kao "ucjenu" te je objavila kako vlada neće staviti to pitanje na dnevni red do kraja 2028. godine.

Proeuropski prosvjednici ponovno su u velikom broju izašli na ulice u nedjelju navečer. Nakon što su vatrometom gađali zgradu parlamenta i interventnu policiju, policija je odgovorila vodenim topovima.

Tijekom prosvjeda je uhićen veći broj osoba, među kojima i Zurab Japaridze, jedan od vođa oporbene koalicije Koalicija za promjene.

Gruzijska vlada postaje sve autoritarnija te su je EU i SAD optužili za nazadovanje u demokratskim procesima. U subotu su Sjedinjene Države poduzele značajan korak obustavivši strateško partnerstvo s Gruzijom.

Kobakhidze je inzistirao na tome da je stranka Gruzijski san još uvijek predana europskim integracijama: "Nastavljamo naš put prema europskom snu."

Ipak, sve veći broj javnih dužnosnika ne dijeli njegovo mišljenje. Nekoliko veleposlanika podnijelo je ostavke, stotine državnih službenika i više od 3.000 učitelja potpisalo je pisma u kojima osuđuju odluku o odgodi pristupanja EU.

Mnogi Gruzijci šokirani su razinom nasilja usmjerenog prema novinarima i prosvjednicima. Deseci novinara pretučeni su ili poprskani suzavcem, a neki su morali potražiti bolničku pomoć.

Gruzijski pučki pravobranitelj za ljudska prava, Levan Ioseliani, izjavio je: "Ovo je brutalnost" te apelirao na policiju da ne zloupotrebljava svoju moć.

Premijer je optužio oporbene skupine, a ne policiju, za "sustavno nasilje".

Bivša gruzijska veleposlanica pri EU, Natalie Sabanadze, sada analitičarka u Chatham Houseu u Velikoj Britaniji, smatra da razina nasilja, niz ostavki i građanska neposlušnost ukazuju na "kvalitativnu promjenu" u prosvjedima.

"Možda je vlada mislila da će ljudi biti uplašeni, ali to se ne događa," rekla je za BBC. "Jučer su civilni aktivisti i umjetnici otišli u javnu televiziju, preuzeli kontrolu nad prijenosom uživo. Ovo sam već vidjela, u Gruziji prije revolucije 2003. godine."

Prozapadna predsjednica Gruzije, Salome Zurabišvili, trebala bi odstupiti s dužnosti za nekoliko tjedana. Međutim, od prošlomjesečnih spornih parlamentarnih izbora, koje je opozicija proglasila namještenima, postala je snažna figura ujedinjenja prosvjednika protiv vlade i poziva na nove izbore.

Ona i prosvjednici optužuju vladu da želi vratiti zemlju pod utjecaj Rusije, unatoč tome što velika većina stanovništva podržava pridruživanje EU, javlja BBC.

"Ovdje sam zbog budućnosti svoje zemlje i mog trogodišnjeg sina," izjavila je Salome, 29-godišnja prosvjednica. "Ne želim da cijeli život provodi na prosvjedima i ne želim rusku vladu".

Nova visoka predstavnica EU za vanjsku politiku, Kaja Kallas, upozorila je u nedjelju da će postupci gruzijske vlade "imati izravne posljedice od strane EU", dok će odluka SAD-a o obustavi strateškog partnerstva imati široke posljedice.

Premijer je ignorirao pozive predsjednice na nove izbore. 

Pročitajte i ovo biste li preživjeli 72 sata? "Spremite zalihe hrane, vode, deke..." Neke europske zemlje pripremaju se za rat, ovo su preporuke građanima

Pročitajte i ovo Prava zima VIDEO Mećava u susjednoj zemlji, napadalo više od pola metra snijega: Neka mjesta ostala zatrpana, nestalo struje i vode