Buran dan

SVIJET SE ZGRAŽA Grčke mirovine veće su i od onih u Njemačkoj

Za grčku vladu svaki je dan biti ili ne biti. Za građane - kako kome.

Jutros je bilo kaotičnih prizora, brojni umirovljenici su se okupili prije otvaranja banaka kako bi se domogli novca, a redova još ima. No samo desetak metara dalje od banaka od bankomata život se odvija normalno, i ni po čemu se ne može zaključiti da je zemlja u tehničkom bankrotu. Ljudi sjede u kafićima i restoranima, a trgovine su otvorene. Trgovci se žale da promet jest manji, ali sve u svemu - život ide dalje.

Nakon što su bile zatvorene dva dana, oko tisuću banaka otvorilo je vrata samo za umirovljenike. Oni su odmah požurili po svoje mirovine, odnosno 120 eura koliko je tjedno ograničenje. Čekali su od zore, a na nekim mjestima situacija je bila na rubu većih incidenta, uz naguravanje i nervozu.

I NEBO JE DANAS CRNO U GRČKOJ 'Zeus pokušava spriječiti referendum!'

Zabilježeni su i fizički obračuni, napadi na bankare, a nekima je zbog svega pozlilo. Umirovljenici su pobijesnili i zbog odluke vlade da mirovine isplaćuje abecednim redom tijekom tri dana. U manjim sredinama, kao što je otok Mikonos također vlada veliko nezadovoljstvo. Za grčku vladu svaki je dan biti ili ne biti. A građani su umorni su od neprestanih pregovora i natezanja.

'Želim da premijer nađe neki kompromis, to je normalno i ljudski. Naše društvo došlo je do kraja. Ne kažem da treba primjeniti sve mjere, ali kompromis treba postići', rekao je jedan stanovnik Atene.

TSIPRAS SE OGLASIO 'Referendum će se održati!'

No, iako su u krizi, Grci imaju veće mirovine nego neke bogatije zemlje Europske unije. Tako će umirovljenik u Grčkoj prosječno mjesečno od države dobiti 882 eura, dok će onaj u Njemačkoj dobiti 760. Uz to, minimalna plaća u Grčkoj veća je nego u nekim siromašnijim zemljama. Primjerice, Grk će mjesečno u prosjeku zaraditi 683 eura, a Slovak 380. Zemlje s manjim plaćama do sada su također nosile teret grčke krize, no više ne žele.

Sve ovo samo je početak nedaća za Grke koji će, htjeli ne htjeli, biti prisiljeni mijenjati svoj način života. Pitanje je jesu li Grci spremni na to, a ključni su i rezultati referenduma koji odlučuje o ostanku ili izlasku iz eurozone.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook