"Nikad nećemo nadomjestiti vaše voljene no kažem vam da nam je doista žao", izjavio je Ben Magara, glavni direktor tvrtke Lonmin rudarima i članovima obitelji okupljenima na godišnjicu drame. "Kao nacija, moramo naučiti da se to nije smjelo dogoditi i da se više nikad ne smije dogoditi", citira agencija AFP.
>> Optužnica za ubojstvo s predumišljajem: Pistoriusu prijeti doživotni zatvor
Vlada južnoafričkog predsjednika Jacoba Zume planirala je održati jedinstveni dan molitve u spomen na pokolj koji je zapanjio svijet i postao najkrvaviji događaj u toj zemlji od 1994., kada je ukinuta vladavina bijelačke manjine. No nekoliko sati prije komemoracije vladina glasnogovornica objavila je da nitko neće predstavljati vladu koju iduće godine čekaju izbori.
Predsjednik Zuma bio je snažno kritiziran zbog vladine reakcije na štrajk u Marikani gdje je 16. kolovoza policija, suočena s brojnijim rudarima naoružanima noževima, otvorila vatru i ubila njih 34, a ranila 78. Takav ishod vala nezakonitih štrajkova izazvao je pad kreditnog rejtinga Južne Afrike i (JAR) i ukaljao ugled vlade koju vodi Afrički nacionalni kongres (ANC).
Zumina je vlada obrazložila da se povlači s komemoracije jer je organizira skupina u kojoj je radikalni Savez rudarskih i građevinskih radnika (AMCU). Nije se odazvao ni sindikat NUM, blizak ANC-u, navodeći sigurnosne razloge. Radikalni AMCU optužuje vladu i njezin sindikat NUM da su saveznici rudarskih magnata te da rade protiv interesa radnika za ostvarenjem boljih plaća i boljih radnih uvjeta.
Vladina odluka otkriva da se brojni od najsiromašnijih radnika Južne Afrike udaljavaju od ANC-a, pokreta legendarnog borca protiv apartheida Nelsona Mandele i koji dominira JAR-om od pada apartheida. Lonmin, treći u svijetu proizvođač platine, ovaj je tjedan potpisao s AMCU-om sporazum kojim taj sindikat priznaje kao većinskog predstavnika zaposlenih u rudarskoj industriji.
Vladino povjerenstvo trebalo je u prosincu završiti istragu o pokolju u Marikani no proces je često bio odgađan zbog manjka novca za branitelje koji zastupaju obitelji žrtve. Međunarodna udruga za ljudska prava Amnesty International pozvala je vladu da učini sve kako bi istraga bila potpuno provedena. Ogranak te organizacije za Afriku navodi "čini se kako nema političke volje za to da policija i oni koji su odgovorni za policiju snose punu odgovornost za svoje postupke". (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook