Australija i SAD predstavili su prototipove svojih novih podvodnih bespilotnih letjelica, koje su nazvali Ghost Shark i Manta Ray.
Stručnjaci su za CNN potvrdili da ti podvodni dronovi predstavljaju budućnost podvodnog ratovanja zbog smanjenja opasnosti po ljudski život.
Iako se dronovi kao oružje koriste u zračnom ratovanju još od sukoba SAD-a s Irakom i Afganistanom 1990-ih i 2010-ih, ušli su u širu upotrebu tijekom ruske invazije na Ukrajinu.
Inače, dronovima se iz zraka i s površine mora može upravljati pomoću satelita te svjetlosnih i radiovalova, no isto ne funkcionira u dubinama.
Studija objavljena u švicarskom časopisu Sensors prošle godine ističe da podvodna komunikacija zahtijeva više energije, ali još uvijek bilježi znatan gubitak podataka zbog temperature vode, saliniteta i dubine.
Pogledaj na Twitteru
Australija sada tvrdi da je razvila novu generaciju ovih plovila, najnaprednijih na svijetu te da će prvi modeli biti isporučeni do kraja iduće godine.
"Ghost Shark mornarici će pružiti nevidljivu sposobnost autonomnog podvodnog ratovanja dugog dometa koja može provoditi stalne obavještajne podatke, nadzor, izviđanje (ISR) i napade", navodi se u priopćenju australskog ministarstva obrane.
Osim Australije i SAD-a, koji su najdalje otišli u razvoju ovih podmornica, druge zemlje koje rade na podvodnim dronovima uključuju Kinu, Kanadu, Francusku, Indiju, Iran, Izrael, Sjevernu Koreju, Norvešku, Rusiju, Južnu Koreju, Ukrajinu i Ujedinjeno Kraljevstvo.