Genocid u Srebrenici ne smije se zaboraviti niti minimizirati

Genocid u Srebrenici ne smije se zaboraviti ni minimizirati, poruka je sa skupa u Potočarima pokraj Srebrenice, gdje se više od dvadeset tisuća ljudi okupilo danas kako bi sudjelovali u središnjem obilježavanju 13. obljetnice genocida što su ga na tom području u srpnju 1995. godine počinile snage bosanskih Srba kojima je zapovjedao Ratko Mladić.

11. srpnja 1955. godine pregažena je srebrenička enklava koja je bila pod zaštitom Ujedinjenih naroda a Mladićeve su postrojbe nakon toga pobile više od osam tisuća Bošnjaka, mahom zarobljenika i onih koji su pokušavali dospjeti do teritorija pod nadzorom Armije Bosne i Hercegovine.

Taj je zločin i Međunarodni sud pravde (ICJ) okvalificirao kao genocid.

Na toj činjenici u svojim su govorima na komemoraciji u petak inzistirali predsjedatelj Predsjedništva BiH Haris Silajdžić, Visoki predstavnik za BiH Miroslav Lajčak i američki veleposlanik u BiH Charles English. 

>> Od masakra u Srebrenici prošlo je točno 13 godina


"Dugo smo bili svjedoci minimiziranja onoga što se ovdje dogodilo. Mnogi nisu željeli izgovoriti riječ genocid. Sada kada imamo presudu najviše međunarodne sudske instance da ovdje jeste počinjen genocid, prvu i jedinu takvu presudu u povjesti, svjedoci smo pokušaja da se ta presuda minimizira ili pak ignorira", kazao je Silajdžić izrazivši nezadovoljstvo činjenicom da međunarodna zajednica nema volje dosljedno inzistirati na poštivanju presude ICJ-a, uključujući obvezu koju je dobila Srbija da uhiti i izruči odgovorne, posebice Radovana Karadžića i Ratka Mladića.

Visoki predstavnik Lajčak u svom je govoru također inzistirao da je u Srebrenici počinjen genocid te je istaknuo kako se nikada neće odustati od izvršenja pravde što uključuje i kažnjavanje počinitelja takvog zločina.

Američki veleposlanik English uputio je posebnu poruku sadašnjim vlastima Republike Srpske kazavši kako i one moraju preuzeti svoj dio odgovornosti za zločine u Srebrenici iako ga nisu izravno počinile.

"One moraju priznati genocid, privesti počinitelje pravi i osigurati njihovo kažnjavanje i iskreno raditi na pomirenju", kazao je English.

Prema podacima Instituta za nestale osobe BiH u srebreničkom masakru ubijene su 8.372 osobe.

Na spomen-groblju u Potočarima u petak su pokopani ostaci 308 žrtava od kojih je najveći broj pronađen u jednoj masovnoj grobnici kod Zvornika.

Zajedno s tim tijelima, u Potočarima su do sada pokopani ostaci 3214 žrtava što znači da se još uvijek traga za tijelima više od pet tisuća nestalih.

Najmlađa žrtva čiji su ostaci pokopani u petak bio je Behrudin Dervišević, koji je u vrijeme kada je ubijen imao tek 15 godina. Najstarija pokopana žrtva bio ne Nazif Suljić rođen 1911. godine.

Načelnik općine Srebrenica Abdurahman Malkić kazao je kako to samo pokazuje da se pri masovnim egzekucijama nije imalo milosti ni prema kome te da je na djelu bio smišljeni zločin eliminacije svih bošnjačkih muškaraca bez obzira na dob.

Za zločine u Srebrenici Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) podigao je optužnice protiv ukupno 18 civilnih dužnosnika Republike Srpske i pripadnika Vojske RS.

Najduža kazna izrečena je bivšem generalu VRS Radislavu Krtiću koji je osuđen na 45 godina zatvora a na dugotrajne zatvorske kazne još četvorica bivših časnika pod njegovim zapovjedništvom.

Povezane teme