'Sasvim je jasno da mi ne možemo ići ispod onoga što smo imali 25. lipnja 1991, a tada smo kontrolirali cijeli Piranski zaljev i imali slobodan pristup međunarodnim vodama', izjavio je Peterle, slovenski zastupnik u Europskom parlamentu kojega u kandidaturi podržavaju stranke desnog centra u vladi premijera Janeza Janše, na pitanje o odnosima s Hrvatskom.
Mitja Gaspari, nekadašnji guverner centralne banke kojega podržavaju Liberalni demokrati, izjavio je da novi pristup u rješavanju bilateralnih pitanja s Hrvatskom koji su otpočeli premijeri Janez Janša i Ivo Sanader ne smatra važnim i da su se dvije države zapravo vratile na pozicije na kojima su već bile.
'Hrvatsko proglašenje ZERP-a početkom iduće godine zakomplicirat će naše odnose', izjavio je Gaspari.
Zmago Jelinčič čiju kandidaturu podržava njegova Slovenska nacionalna stranka rekao je kako bi Slovenija tijekom predsjedavanja EU-om u prvoj polovici iduće godine treba pokrenuti mirovnu konferenciju o granicama među republikama u bivšoj SFRJ i zaustaviti brzo napredovanje Hrvatske prema EU.
>> EK ponovno upozorava zbog ZERP-a
Jelinčiča je podržala i Monika Piberl, predsjednička kandidatkinja 'Glasa žena', vanparlamentarne stranke iz Maribora, rekavši da je Slovenija dosta pomagala Hrvatsku i da sada prema toj državi koja Sloveniju 'ucjenjuje' mora napraviti 'odlučan korak' lobiranjem u Europskoj uniji.
Predsjednički kandidat Socijalnih demokrata Danilo Tuerk izjavio je da su vlade Janeza Janše i Ive Sanadera zadnjim dogovorima o rješavanju otvorenih pitanja svojim novim pristupom učinile iskorak naprijed u odnosima dviju država.
U emisiji su nastupili i predsjednički kandidati Elena Pečarič i Marko Krajnc koje su kandidirale vanparlamentarne stranke Akacija i Mlada Slovenija, ali koji nemaju mnogo izgleda za plasman u vjerojatni drugi krug predsjendičkih izbora.
Založili su se za dobre odnose s Hrvatskom i uvažavanje činjenice da će Hrvatska uskoro ući u Europsku uniju kada, kako su ustvrdili, granice neće biti toliko važne kao sada.