Ne namjerava se predati

Gadafi: Ako NATO i SAD interveniraju, bit će krvavog rata

Slika nije dostupna
Gadafijeve snage krenule su u protuofenzivu. Vodi se borba za grad u kojem je najveća naftna rafinerija u Africi. Gadafi prijeti da će se boriti do posljednjeg čovjeka, a u slučaju strane intervencije, bit će krvoprolića.

Gadafi je krenuo u protunapad. Njemu odane snage pokušavaju povratiti teritorij na istoku zemlje. Vodi se bitka za Bregu, strateški iznimno važan grad u kojem je veliki naftni terminal. I jedni i drugi tvrde da je grad u njihovim rukama. Brega se nalazi u blizini Ajdabije najvećeg grada u pravcu Bengazija, pobunjeničkog uporišta.

>> Gadafi tvrdi kako u Libiji nema nikakvih problema

'Spremni smo za zračne napade na Bengazi', kaže jedan od građana tog grada. Ratno zrakoplovstvo bombardiralo je Ajdabiju. Gadafi je krenuo i u medijsku ofenzivu. Ponavlja vlast je u rukama naroda, nema prosvjeda te prijeti.

Amerikanci se pripremaju

'Ne činite ništa što otvara vrata Amerikancima ili NATO-u jer ćemo ponovo postati robovi kao što smo bili robovi Talijana. Sada ćemo biti robovi Amerikancima?! Mi to nikada nećemo prihvatiti. Ući ćemo u krvavi rat i tisuće i tisuće Libijaca će umrijeti ako Amerika ili NATO interveniraju. Tisuće', poručuje libijski vođa Moamer Gadafi.

Amerikanci pritišću. Ratni brodovi poslani su u Sredozemno more. Na njima je sada oko 800 marinaca. Još ih 400 stiže iz SAD-a. A na putu je i nosač zrakoplova na nuklearni pogon. Ipak američki ministar obrane upozorava da svaka moguća vojna intervencija u Libiji mora biti pažljivo razmotrena zbog mogućih posljedica.

Povezane teme