Posljednji dan summita u Elmauu

G7 prijeti novim sankcijama Moskvi, no ove fotografije Merkel i Obame izazvale su veću pažnju

G7 zaprijetio je oštrijim sankcijama Rusiji pogorša li se stanje na istoku Ukrajine, navodi se u ponedjeljak u zaključcima summita među kojima je i podrška čelnika te skupine da se globalno zagrijavanje ograniči do 2 stupnja Celzijevih.

Ipak, društvene mreže i mediji zapazili su dvije zanimljive fotografije tijekom druženja čelnika G7. Protagonisti su njemačka kancelarka Angela Merkel i američki predsjednik Barack Obama, no tema tog razgovora nije poznata.

Sporazum je važna pobjeda njemačke kancelarke Angele Merkel koja se pridružila francuskom predsjedniku Francoisu Hollandeu u pozivu čelnicima G7 da podupru cilj ograničenja rasta temeprature u sklopu priprema za konferenciju o klimi u studenome.

I Merkel i Hollande žele izbjeći da ta konferencija u Parizu završi neuspjehom poput one iz 2009. u Kopenahagenu koja nije donijela jedinstvene obveze u borbi protiv klimatskih promjena. Čelnici najsnažnijih svjetskih gospodarstava dogovorili su se nastupiti solidarno prema "ruskoj agresiji u Ukrajini", kako je to nazvao američki predsjednik Barack Obama.

Kancelarka Merkel je u nedjelju za tv ZDF rekla kako je jasno da će G7 poslati "jedinstveni signal" i da "se sankcije mogu ukinuti tek kada se ispune uvjeti" i Rusija "počne poštovati ukrajinski suverenitet".

POLITIČKI ZAOKRET? 'Mi trebamo Rusiju kao konstruktivnog partnera'

Bijela kuća istaknula je da se potpuno slaže s Berlinom u tome da ukidanje sankcija treba uvjetovati ruskim poštivanjem sporazuma iz Minska, što se osobito odnosi na uspostavljanje prekida vatre o kojemu su u veljači s Putinom dogovorili kancelarka Merkel i francuski predsjednik Francois Hollande.

Grčka kriza bila je na dnevnom redu svjetskih čelnika ponovno u ponedjeljak, a pregovorima se pridružila i direktorica Međunarodnog monetarnog fonda Christine Lagarde.

Nedugo prije sastanka Hollande-Obama, Francuska je pozvala Sjedinjene Države da upotrijebe svoj utjecaj kako bi se ublažili zahtjevi MMF-a prema Ateni. Bilo bi vrlo korisno kada bi Obama MMF-u poručio da se "postave uvjeti, ali da se pritom vodi računa o tomu da budu razumni", kazao je za AFP neimenovani francuski izvor.

Pitanje Ukrajine i zastoj u pregovorima s Grčkom i njezinim međunarodnim vjerovnicima zasjenili su službeni dio programa summita G7, foruma kojim Njemačka trenutačno predsjeda, a čine ga još i Sjedinjene Države, Francuska, Velika Britanija, Italija, Kanada i Japan.

Globalno zagrijavanje ipak je dominiralo radom sastanka na vrhu završnog dana skupa u Bavarskoj. Kao bivša ministrica za okoliš i znanstvenica, Merkel je podržavala borbu protiv globalnog zatopljenja u cijeloj svojoj političkoj karijeri.

Posljednji dan summita u Elmauu velikim je dijelom posvećen borbi protiv terorizma i razvojnoj pomoći. U radu summita sudjelovali su šefovi država i vlada zemalja Bliskog istoka i Afrike.

Najiščekivaniji je bio govor novoga nigerijskog predsjednika Muhamada Buharija čiji je prioritet, od dolaska na vlast u svibnju, borba protiv pripadnika Boko Harama. Buhari se oko podneva sastao s francuskim predsjednikom Hollandeom. Francuska, koja je u Maliju vojno prisutna s 3000 vojnika, u posljednjih je nekoliko mjeseci potaknula vojnu suradnju Nigerije sa susjednim Čadom, Nigerom i Kamerunom u zajedničkoj borbi protiv Boko Harama.

Sudionici summita G7 razgovarali su i o borbi protiv džihadista IS-a u Iraku i Siriji u prisutnosti iračkog premijera Haidera al Abadija, a planiran je i njegov susret s Obamom kako bi se napetosti između Bagdada i Washingtona ublažile. (Hina)