U zajedničkoj izjavi nakon dvodnevnog sastanka, ministri financija i guverneri središnjih banaka G-20 pozdravili su pozitivne trendove u bogatim državama, ali su upozorili i na slabosti rastućih tržišta.
"Rizik za globalno gospodarstvo je uravnoteženiji od našeg zadnjeg sastanka", priopćili su ministri financija. "Kratkoročne prognoze u naprednim gospodarstvima, poglavito u eurozoni i Japanu, nedavno su se poboljšale, dok SAD i Velika Britanija nastavljaju stabilno rasti što bi moglo potaknuti snažniji gospodarski oporavak", istaknuli su.
Ipak, skupina razvijenih i rastućih tržišta, na koje otpada 80 posto globalnog BDP-a, izloženi su nekim rizicima. "Postoje važni izazovi, uključujući nestabilnost tečaja i niske inflacije, unutarnjih i vanjskih neravnoteža, visokog javnog duga i geopolitičkih napetosti", upozorili su.
Grčka u izjavi nije izrijekom spomenuta, a zamjenik turskog premijera Ali Babacan, koji je na konferenciji za novinare govorio u ime G-20, rekao je da to nije bila službena tema sastanka.
No, Grčka je sasvim sigurno bila na pameti dužnosnika, sudionika sastanka G-20 u Washingtonu, kao i sastanaka Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke tijekom vikenda.
"Raspoloženje je znatno lošije nego na zadnjem sastanku", rekao je britanski ministar financija George Osborne ranije u petak, dodajući da se tema Grčka nije mogla izbjeći.
"Neki krivi korak ili pogrešna računica na bilo kojoj strani mogla bi vrlo lako vratiti europska gospodarstva u opasnu situaciju kakvu smo vidjeli prije tri do četiri godien", upozorio je Osbourne.
Atena se pokušava dogovoriti s MMF-om i europskim kreditorima i ublažiti rigorozne uvjete koje su nametnuli kreditori. Do postizanja sporazuma novac je na čekanju. Napredak u pregovorima je, međutim, vrlo spor i Grčka bi mogla ostati bez novca uoči otplate rate kredita idućeg mjeseca. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook