Francuska energetska tvrtka EDF objavila je u četvrtak da provjerava stanje u novom nuklearnom reaktoru u Flamanvilleu koji se automatski ugasio samo dan nakon što je pokrenut.
EDF-ovi timovi pokrenuli su europski tlačni reaktor (EPR) 3. rujna, ali već sljedećeg jutra automatski se ugasio, rekla je glasnogovornica kompanije, potvrdivši medijska izvješća.
Prvi nalazi tehničke dijagnoze navode na zaključak da je incident "možda povezan s nepravilnom konfiguracijom instalacije", dodala je glasnogovornica.
Reaktor prolazi kroz "dug i složen proces pokretanja koji zahtijeva brojne pokuse i testove i može katkada aktivirati (automatsko) gašenje, napomenula je, prema izvješću novinske agencije AFP.
EDF-ov najnoviji reaktor trebao je biti model za novu generaciju elektrana koje predsjednik Emmanuel Macron priželjkuje u idućim desetljećima.
Dovršen je s 12 godina zakašnjenja, uz troškove od 13,2 milijarde eura, otprilike četverostruko veće no što je bilo planirano. Isti modeli reaktora već su pušteni u rad u Kini i Finskoj.
"Finski EPR imao je nekoliko zastoja, posebno povezanih s hidrauličkim pumpama koje su bile neispravne pa ih je trebalo zamijeniti", rekao je Nicolas Goldberg iz Colombus Consultinga.
"Automatsko gašenje ne dovodi pod znak pitanja pokretanje reaktora. Moramo samo biti strpljivi", smatra Goldberg.
U svibnju EDF je u reaktor ugradio uransko gorivo i proveo niz testova. U ponedjeljak kompanija je dobila dozvolu francuske agencije za nuklearnu sigurnost ASN za pokretanje fisijske reakcije.
Nuklearna elektrana u Flamanvilleu postupno će povećavati proizvodnju na 25 posto kapaciteta i potom biti priključena na mrežu "do kraja jeseni", naveo je EDF. Do sada priključenje je bilo planirano za kraj ljeta.
Reaktor ima kapacitet od 1600 megavata i bit će najveći proizvođač struje u Francuskoj koji će strujom opskrbljivati oko tri milijuna kućanstava.