Iako je na četvrtom mjestu po brojnosti svojih vojnika u NATO-u, Francuska je desetljećima izvan zapovjednih struktura, pošto je 1966. godine iz njih istupila zbog neslaganja s Washingtonom te od tada ne sudjeluje u akcijama planiranja, obuke i vođenja zajedničkih operacija.
Vremena su se promijenila i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, koji je u doba svoje predsjedničke izborne kampanje najavio da želi svojoj zemlji vratiti punu ulogu u NATO-u, u srijedu se treba, poslije Morina, obratiti na konferenciji o obrani u Parizu.
'Predsjednik i ja uvjereni smo da Francuska može obnoviti svoje odnose s NATO-om i ostati neovisna saveznica i slobodna partnerica Sjedinjenih Država', rekao je Morin. Ne želeći da Pariz bude uvučen u neki rat bez prava da sam o tome odluči, tadašnji predsjednik Charles de Gaulle napustio je vojno zapovjedništvo i naredio zatvaranje glavnog stožera NATO-a u Francuskoj.
Takvom odlukom kulminiralo je francusko-američko suparništva oko kontrole saveza i nuklearnog oružja u jeku Hladnoga rata. Pariz je, međutim, ostao u političkim strukutrama NATO-a, no s godinama jačao je i vojne veze te je stoga samoizolacija najviše škodila njemu samome.
Povratak Francuske u vojne strukture Sarkozy je uvjetovao jačanjem europske uloge u NATO-u, a Morin je ustvrdio da je taj uvjet ispunjen. 'To je učinjeno', rekao je Morin. 'Sada kada je 21 od 27 članica Europske unije u savezu, nema smisla suprotstavljati se NATO-u'.
Povratak i ne donosi neke bitne promjene jer Francuska već ima svojih 2.800 vojnika u misiji u Afganistanu. Agencija Reuters piše da bi Sarkozy mogao doživjeti protivljenje u parlamentu, zbog dugogodišnjeg nepovjerenja prema NATO-u. Iako su istraživanja pokazala da većina ispitanika podržava pun povratak u NATO, te iako Sarkozy ima ustavne ovlasti o tomu sam odlučivati, ipak se raspisao referendum idućeg tjedna kako bi i zakonom potvrdio svoju odluku.
Kritičari upozoravaju da će pun povratak Francuske u NATO-u smanjiti njezinu ulogu protuteže SAD-u i da bi Pariz mogao biti uvučen u buduće sukobe, bez svoje volje. Francuska se oštro protivila američkoj invaziji na Irak 2003. Puna integracija neće ni u čemu promijeniti francusko stajalište, ustvrdio je Morin.
Sarkozy će s Njemačkom predsjedati summitu NATO-a početkom travnja na 60. godišnjicu tog najvećeg obrambenog Saveza na kojem bi punopravna članica trebala postati i Hrvatska te se očekuje da se na istom skupu i Francuska formalno vrati i u vojne strukture.