jezive snimke

FOTO/VIDEO Apokaliptične scene u Siriji: Pobunjenici srušili kipove i zapalili grobnicu željezne ruke koja je vladala zemljom 30 godina

1/6 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Pet desetljeća vladavine dinastije Asad okončano je ustankom, rušenjem kipova, pljačkom predsjedničke palače i paljenjem groba Hafeza al-Asada nakon brze pobunjeničke ofenzive.

Otkako je u nedjelju okončano pet desetljeća dinastičke diktature, kipovi Hafeza al-Asada i njegova sina i nasljednika Bašara srušeni su diljem Sirije.

Grob bivšeg sirijskog diktatora Hafeza al-Asada zapaljen je, prema brojnim izvješćima, samo nekoliko dana nakon što je ustanak srušio s vlasti njegova sina Bašara.

Snimke iz Qardahe, rodnog sela obitelji al-Asad u zapadnoj provinciji Latakiji, prikazuju dio mauzoleja i lijes u plamenu, a pokraj plamena pobunjeničke borce u uniformama. 

 

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

 

Predsjednička palača opljačkana je u nedjelju, dok su kipovi obitelji Asad srušeni diljem zemlje, javlja euronews

Dramatične scene dogodile su se tri dana nakon što su pobunjenici predvođeni islamističkom skupinom Hayat Tahrir al-Sham (HTS) zauzeli glavni grad Damask, nakon povlačenja sirijske vojske i bijega Bašara al-Asada u egzil.

Stariji al-Assad vladao je zemljom željeznom rukom tri desetljeća nakon što je došao na vlast državim udarom 1970. godine, ostajući na vlasti sve do svoje smrti od srčanog udara 2000. godine. Tijekom njegove represivne vladavine, njegove su snage rutinski progonile političke protivnike.

Nakon njegove smrti, naslijedio ga je sin Bašar, koji je prethodno radio kao oftalmolog u Londonu.

 

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

 

Sirija je potonula u 13-godišnji građanski rat nakon što je Bašar 2011. godine nasilno gušio prosvjednike, tijekom kojeg je, prema procjenama, ubijeno 500.000 ljudi. Milijuni Sirijaca otišli su u egzil. Assad, koji je uživao podršku i vojnu pomoć Rusije i Irana, kontrolirao je veći dio zemlje otkako su njegove snage 2016. godine preuzele Alep, drugi najveći grad u zemlji, od oporbe.

Pročitajte i ovo zagonetka u gradu Što to piše? Zagrepčani su u čudu gledali ZET-ove natpise: "Zaključavanje starijih", stiglo objašnjenje

Pročitajte i ovo ozbiljna prijetnja Simulacija nuklearnog udara: Pogledajte što bi ostalo nakon Putinove rakete, u ovim gradovima bilo bi najviše žrtava