Dovoljno je samo prošetati između štandova tržnice Wangfujing gdje će vidjeti hranu svih mogućih vrsta i oblika.
Tu se može naći sve od kozjih pluća začinjenih crvenom paprikom do prženih škorpiona, morskih konjića na ražnju, repova iguane, kukaca i drugih čuda.
Mještani smatraju da zapadnjake ne bi trebala odbiti hrana koja se tamo nudi. Na kraju krajeva, to je uobičajena kineska kuhinja, odlična za ručak ili večeru.
I iako pseće meso neće biti na meniju natjecatelja na Olimpijskim igrama, turisti ipak imaju priliku probati juhu od psećeg mozga ili pseću jetricu s povrćem.
Mnogi će ovo smatrati užasnim, ali Kinezi ne misle tako i ponosni su na svoju kuhinju. Kineski kuhari tvrde da ne pripremaju kućne ljubimce. Kažu da je pas specijalitet koji se uzgaja za hranu, baš kao i krava, svinja ili kokoši na zapadu.
No delikatese koje se nude na tržnici Wangfujing nisu vezane samo za apetit i ukus.
Kinezi vjeruju da određene životinje, tj. njihovi udovi i organi imaju iscjeljujuća i lijekovita svojstva. Poput jelenovog roga kuhanog u čaju ili zmije marinirane u kineskom ‘baijiu’ alkoholu.
I kao što navodi službeni vodič za Peking, zapadnjaci ne bi trebali biti toliko skeptični prema kineskoj hrani.
‘Premda neke od namirnica koje se koriste u kineskoj kuhinji možete smatrati odvratnima, trebali biste premostiti kulturološke razlike te sagledati sve otvorenog uma,’ savjetuje vodič.