Većina Finaca sada podržava pristupanje Finske NATO-u, pokazuju ankete javnog mnijenja koje su naručili finski mediji nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Finska, članica Europske unije, dijeli 1300 kilometara dugu granicu s Rusijom.
Haavisto je rekao da je ruska invazija pokazala da je Rusija spremna preuzeti sve veći rizik u svojim vojnim operacijama, da može brzo mobilizirati više od 100.000 vojnika protiv susjedne zemlje i da je otvorenije nego prije raspravljala o mogućoj uporabi svog nuklearnog i biološkog oružja.
"Dolazimo u situaciju u kojoj će nam možda trebati suradnja", rekao je Haavisto aludirajući na NATO.
Dodao je da su zemlje članice NATO-a ponudile pomoć Finskoj u osiguravanju sigurnosti tijekom procesa pristupanja i naveo da procjenjuju da će za odobrenje zahtjeva za članstvo proći četiri mjeseca do jedne godine.
Summit NATO-a u lipnju
"Važan summit NATO-a odvit će se u lipnju. Naravno, NATO se pita hoće li Finska i potencijalno Švedska prije toga predati svoje zahtjeve za članstvo", rekao je Haavisto.
Ministar vanjskih poslova rekao je da će vlada finskom parlamentu idući tjedan predati reviziju o tome kako je odluka Rusije da napadne Ukrajinu promijenila sigurnost Finske. Vlada je spremna brzo predložiti pridruživanje NATO-u ako dobije dovoljnu potporu parlamenta.
Nakon borbi sa Sovjetskim Savezom u Drugom svjetskom ratu, Finska je sigurnosnu politiku temeljila na održavanju vjerodostojne obrane i prijateljskih odnosa sa svojim puno većim susjedom.
Nordijska zemlja redovito sudjeluje u vojnoj obuci sa susjedima Švedskom i Norveškom, članica je snaga JEF-a predvođenih Britanijom, a 2014. se pridružila NATO-ovom programu poboljšanih mogućnosti zajedno sa Švedskom, Australijom, Gruzijom i Jordanom.