Sedmero sudaca tog suda jednoglasno je odlučilo da slučaj dvojice Austrijanaca kojima je uskraćeno pravo da se vjenčaju nije pokriven pravom na brak sadržanom u Europskoj konvenciji o ljudskim pravima.
Suci su priznali da postoji 'sve širi europski konsenzus' o tome da istospolne parove treba pravno priznati, ali pojedine države ipak moraju odlučiti u kojem obliku jer brak ima 'duboko ukorijenjene socijalne i kulturološke konotacije koje se mogu znatno razlikovati od jednoga društva do drugoga'.
U Europskoj je uniji 27 država, od socijalno liberalnih poput Švedske i Nizozemske, do religioznih i konzervativnih poput Poljske. Šest država EU-a, Belgija, Nizozemska, Švedska, Portugal, Norveška i Španjolska legalizirale su gay brakove. Još desetak drugih, među kojima i Britanija, Njemačka, Francuska i, od siječnja, Austrija, ozakonile su partnerstva koja imaju gotovo isti status kao brak.
Horst Schalk i Johann Kopf zatražili su dopuštenje za vjenčanje 2002. u Beču, ali odbijeni su jer austrijski zakon priznaje samo brak muškarca i žene. Oni su odlučili ići na sud i sudska ih je bitka odvela do Europskoga suda u Strasbourgu. (Hina)